Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

8Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ

Το σχολείο μας στο πλαίσιο της συμμετοχής των Στ1 και Στ2 τάξεων στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό «Σχολεία – Γέφυρες Ζωής –Καλές Πρακτικές Σχολικών Μονάδων», με θέμα την Αιμοδοσία, σας καλεί να συμμετέχετε και να γίνετε έμπρακτοι αρωγοί σ’ αυτήν την προσπάθεια.

Στόχος είναι να καλύψει τις μελλοντικές ανάγκες σε μονάδες αίματος τόσο των εθελοντών αιμοδοτών, αλλά και όσων εκ των συγγενών τους έχουν ανάγκη.

Την αιμοληψία αναλαμβάνει κινητή μονάδα του Γενικού και Ογκολογικού Νοσοκομείου Κηφισιάς “Οι Άγιοι Ανάργυροι”, του οποίου το επιστημονικό προσωπικό διασφαλίζει την τήρηση των κανόνων καλής πρακτικής για την προστασία των αιμοδοτών. Οι αιμοδότες εφοδιάζονται με κάρτα εθελοντή αιμοδότη του Εθνικού Μητρώου Αιμοδοτών. Με την κάρτα αυτή το μέλος εξασφαλίζει σε περίπτωση ανάγκης για τον ίδιο ή τους συγγενείς του, αριθμό μονάδων αίματος τουλάχιστον ίσο με τον αριθμό των αιμοδοσιών τους. Παράλληλα με τις αιμοληψίες, όποιος επιθυμεί μπορεί να δώσει δείγμα στοματικού επιχρίσματος (σάλιο) για να γίνει Εθελοντής Δότης Μυελού των Οστών.

Ο/Η εθελοντής/ντρια αιμοδότης/τρια, θα πρέπει να γνωρίζει τα παρακάτω:

• Πρέπει να επιδείξει αστυνομική ταυτότητα, άδεια οδήγησης, διαβατήριο ή άλλο δημόσιο έγγραφο που να αποδεικνύει την ταυτότητά του/ης (με φωτογραφία του αιμοδότη).
  • Πριν την αιμοληψία, ο/η υποψήφιος/α αιμοδότης/τρια εξετάζεται από ειδικευμένο προσωπικό.
  • Χρήσιμες πληροφορίες για τον εθελοντή αιμοδότη υπάρχουν στον ισότοπο του Εθνικού Κέντρου Αιμοδοσίας (ekea.gr)
  • Ο αιμοδότης πρέπει να έχει κοιμηθεί την προηγούμενη τουλάχιστον 5 ώρες (νυχτερινός ύπνος απαραίτητα)
  • Κάθε εργαζόμενος έως 62 ετών μπορεί να γίνει αιμοδότης.
  • Η αιμοδοσία, διαρκεί περίπου 10 λεπτά.
  • Στο χώρο της Αιμοδοσίας θα λάβει επίσης οδηγίες/συμβουλές για μετά την αιμοληψία, π.χ. ξεκούραση για 10 λεπτά, αποφυγή καπνίσματος τουλάχιστον για 1 ώρα, κλπ

Η αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί τη Παρασκευή 20/03/2020, την ημέρα παράδοσης βαθμολογίας Β΄ τριμήνου, από τις 11:00 έως τις 15:00 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

Σας περιμένουμε όλους!!

Η Σχολική Νοσηλεύτρια                                             Η Δ/ντρια & ο Σύλλογος Διδασκόντων

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ