Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπαιδευτικές Δράσεις Ανά Τάξη ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Γ',Δ'

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Γ',Δ'

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ 11 ΜΕΧΡΙ 25 ΜΑΙΟΥ

Μια νέα βδομάδα ξεκινά και λέω να θυμηθούμε λίγο τη ζωγραφική και πιο συγκεκριμένα τα σχήματα του MsPaint (ζωγραφική των Windows)!

Δείτε πως μπορείτε να ζωγραφίσετε εύκολα και γρήγορα διάφορα ζωάκια από ΕΔΩ (ή στις παρακάτω σελίδες). Πατήστε πάνω στη σελίδα, για να μεταφερθείτε στο φύλλο εργασίας:

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΠΑΣΧΑ  (ΜΕΧΡΙ 11 ΜΑΙΟΥ)

Προτείνω να φτιάξετε μια φιγούρα Hipster και μετά μέσω του Word, μια σελίδα με τη φιγούρα σας και ένα μήνυμα για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο! Πατήστε στην εικόνα, για να κατεβάσετε το φύλλο εργασίας!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΡΙΤΗ (και διακοπών Πάσχα)

Για τους μαθητές της Γ΄τάξης, προτείνω να δοκιμάσετε να σχεδιάσετε σαν λογότυπο πασχαλινές ευχές  στον υπολογιστή με το flammingtext! Γράψτε την ευχή σας

Σύντομες υποδείξεις

1.Συμπλήρωση κειμένου: «Καλό Πάσχα» στα Ελληνικά και με τόνους! Μετά πατάμε το «Get started».

2. Επιλογή μορφής logo: Πατάμε στους αριθμούς σελίδων κάτω για να δούμε περισσότερα logo. Μόλις επιλέξουμε, πατάμε Next.

3. Επιλογή φόντου για το λογότυπό μας: Πατάμε στους αριθμούς στο κάτω μέρος της σελίδας για μεγαλύτερη ποικιλία φόντων. Μόλις επιλέξουμε, πατάμε Next.

4. Μορφοποίηση φόντου: Πειραματιζόμαστε με τις λειτουργίες Text, Shadow, Background,… για να φτιάξουμε την εμφάνιση του λογότυπού μας όπως επιθυμούμε και στο τέλος πατάμε Next.

5. Αποθήκευση λογότυπου: Πατάμε Download και στο παράθυρο που εμφανίζεται το OK. Το λογότυπό μας έχει αποθηκευτεί στα «Στοιχεία Λήψης» του υπολογιστή μας.

Μου το στέλνετε είτε σαν στιγμιότυπο, είτε σαν επισύναψη (με τη βοήθεια ενός μεγάλου), στο e-mail μου.

• Για τους μαθητές της Δ΄τάξης, προτείνω να φτιάξετε μια ωραία πασχαλινή διαφάνεια με το Powerpoint ! Πρώτα γράφετε στον browser σας, ΠΑΣΧΑ και πατάτε Εικόνες.

Επιλέξτε την εικόνα που σας αρέσει και με δεξί κλικ πάνω στην εικόνα, πατήστε Αποθήκευση εικόνας ως και αποθηκεύστε την στην Επιφάνεια Εργασίας. Στη συνέχεια, ανοίξτε την εφαρμογή Powerpoint και βάλτε μια κενή διαφάνεια!  Μετά βάλτε την εικόνα που μόλις αποθηκεύσατε ως φόντο στην κενή σας διαφάνεια:

1. Κάντε δεξί κλικ στο περιθώριο της διαφάνειας και, στη συνέχεια, επιλέξτε Μορφοποίηση φόντου.
  2. Στο τμήμα παραθύρου Μορφοποίηση φόντου, κάντε κλικ στην επιλογή Γέμισμα εικόνας ή υφής.
  3. Στην ενότητα Εισαγωγή εικόνας από, επιλέξτε το μονοπάτι που μόλις αποθηκεύσατε την εικόνα σας (Επιφάνεια Εργασίας)

Τέλος, γράφετε την ευχή που σας αρέσει και η κάρτα σας είναι έτοιμη ! Κάντε αποθήκευση διαφάνειας ή Προβολή Παρουσίασης και Στιγμιότυπο Οθόνης και στείλτε την στο e-mail μου!

Το λαγουδάκι με το αυγό είναι από Εισαγωγή Εικόνας, αφού έχετε ολοκληρώσει τη διαδικασία φόντου! Δεν είναι γλυκούλι;

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

Ένα πολύ ωραίο κουίζ προγραμματισμού χωρίς … υπολογιστή, σας περιμένει για αυτή την εβδομάδα. Μπείτε ΕΔΩ  απαντήστε στις ερωτήσεις και μην ξεχάσετε να εισάγετε το ονοματεπώνυμό σας και το τμήμα σας. Θυμηθείτε το Lightbot και το Botley Robot, πάρτε χαρτί και μολύβι και ξεκινήστε. Με την υποβολή των απαντήσεων σας, θα μπορέσετε να δείτε και το σκορ σας! Καλή επιτυχία!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΩΤΗ

Στο MSWord ή οποιοδήποτε άλλο κειμενογράφο γράψτε το δικό σας μήνυμα «Μένουμε σπίτι: Προστασία από τον κορωνοϊό». Μορφοποιήστε το κείμενό σας, όπως έχουμε μάθει (γραμματοσειρά, χρώμα γραμμάτων, μέγεθος κλπ). Μπορείτε να εισάγετε και κάποια εικόνα από το διαδίκτυο, ή να κάνετε copy paste την παρακάτω εικόνα στο κείμενό σας!

• Στείλτε στο e-mail μου, αν μπορείτε, το κείμενό σας.

• Επίσης, θα πρότεινα να παίξετε το παιχνίδι Μικρή Αλχημεία, όπου ξεκινάτε με 4 βασικά υλικά (κάθε φορά συνδυάζετε δύο) και μπορείτε να φτιάξετε από δεινόσαυρους μέχρι διαστημόπλοια!  Πατήστε εδώ

Και πάλι, μπορείτε να μου στέλνετε την πρόοδό σας με φωτογραφία στο email μου. Να θυμάστε ότι ο υπολογιστής γνωρίζει το σημείο που αφήσατε τις αλχημείες σας και έτσι δε θα χρειαστεί να κάνετε αποθήκευση !