Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Τμ. Ένταξης ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Ε',ΣΤ'

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Ε',ΣΤ'

Για το τμήμα Ε2, που συμμετέχει στο eTwinning πρόγραμμα "STEM ON BOARD", οι μαθητές θα κάνουν το παρακάτω φύλλο εργασίας:

Το συννεφόλεξο του STEM

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ 11 ΜΕΧΡΙ 25 ΜΑΙΟΥ

Δημιουργία Voki (avatar που μιλάει)

Ας φτιάξουμε ένα “ξεχωριστό” avatar. Ένα avatar που θα μεταφέρει το δικό μας μήνυμα για την Κλιματική αλλαγή!

Αρχικά, πατήστε εδώ για να μπείτε στο web2.0 εργαλείο.

Μας εμφανίζεται ένα τυχαίο avatar, το οποίο θα αλλάξουμε μαζί βήμα-βήμα.

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να κατεβάσετε το φύλλο εργασίας:

Δείτε ΕΔΩ το φυλλάδιο με τις αιτίες της Κλιματικής Αλλαγής

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΠΑΣΧΑ (ΜΕΧΡΙ 11 ΜΑΙΟΥ)

Προτείνω να φτιάξετε μια αφίσα για την ανακύκλωση ! Θα γίνει σε δύο στάδια και η ίδια διαδικασία θα ακολουθηθεί και για την αφίσα του καλοκαιριού! Πατήστε στην εικόνα, για να κατεβάσετε το φύλλο εργασίας!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΡΙΤΗ (και διακοπών Πάσχα)

Φύλλο εργασίας3  στο Scratch

Το λαγουδάκι του Πάσχα χρειάζεται και άλλα αυγά! Βοήθησε το να τα μαζέψει… Ένα απλό παιχνίδι στο  οποίο θα κινούμαι το λαγουδάκι με τα βελάκια του πληκτρολογίου και εκείνο θα μαζεύει (αγγίζει) τα αυγά. Όταν το πλήθος των αυγών (μεταβλητή) φτάσει στο 6, το λαγουδάκι θα μας ευχηθεί ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Αποθηκεύστε από εδώ τις μορφές:

αυγό1  αυγό2  αυγό3 αυγό4  αυγό5 αυγό6  λαγός

Κατεβάστε από ΕΔΩ το φύλλο εργασίας στο Scatch !

Δείτε ΕΔΩ το τελικό παιχνίδι !

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

Φύλλο εργασίας2  στο Scratch

Αυτήν την εβδομάδα, θα γράψουμε τη λέξη STAY HOME και θα την κάνουμε να φαίνεται με pixel όταν κλικάρουμε πάνω στο κάθε γράμμα! Αρχικά, επιλέγετε ως φόντο ότι σας αρέσει ! Στη συνέχεια πατάτε πάνω στη γάτα και κάνετε διαγραφή ! Μετά κάνετε εισαγωγή φιγούρας από την κατηγορία γράμματα. Επιλέξτε ότι τύπο γράμματος σας αρέσει ! Θα πρέπει να κάνετε τόσες εισαγωγές όσες και τα γράμματά σας ! Με το ποντίκι, βάλτε τα στη θέση που σας αρέσει !

Θυμάστε αυτό που σας έλεγα για τους ηθοποιούς στο θέατρο; Κάθε ηθοποιός πρέπει να έχει και το σενάριό του, τα λόγια του! Έτσι λοιπόν και σεις πρέπει για ΚΑΘΕ ΦΙΓΟΥΡΑ να πάτε στο ΣΕΝΑΡΙΟ και να γράψετε 2 γραμμές κώδικα!

Το μόνο που μένει είναι να κάνετε κλικ πάνω στο κάθε γράμμα και η εικόνα που θας προκύψει θα μοιάζει κάπως έτσι:

Μου στέλνετε με στιγμιότυπο οθόνης το τελικό αποτέλεσμα στο e-mail μου ! Ανυπομονώ !!!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΩΤΗ

Κατεβάστε το Scratch 2 από εδώ και εγκαταστήστε το ακολουθώντας βήμα-βήμα τις οδηγίες. Ζητήστε βοήθεια από κάποιον μεγάλο αν δεν τα καταφέρετε. Αν δεν τα καταφέρετε, απλά πατήστε ΕΔΩ για το Scratch 3 που δεν χρειάζεται κατέβασμα!

Μελετήστε το παρακάτω φύλλο εργασίας και προσπαθήστε να φτιάξετε το πρόγραμμα που σας ζητείτε. Για οποιαδήποτε απορία, επικοινωνήστε μαζί μου.

Με τις εντολές κίνησης που έχετε διδαχθεί, γράψτε ένα σενάριο ώστε η μορφή σας να κινείται στο χώρο και να λέει: «Μένουμε σπίτι. Σπάμε την αλυσίδα μετάδοσης του κορωνοϊού».

Αποθηκεύστε το πρόγραμμά σας και αν έχετε δυνατότητα, στείλτε το στο e-mail μου

• Επίσης, θα πρότεινα να παίξετε το παιχνίδι Μικρή Αλχημεία, όπου ξεκινάτε με 4 βασικά υλικά (κάθε φορά συνδυάζετε δύο) και μπορείτε να φτιάξετε από δεινόσαυρους μέχρι διαστημόπλοια! Πατήστε εδώ

Και πάλι, μπορείτε να μου στέλνετε την πρόοδό σας με φωτογραφία στο email μου. Να θυμάστε ότι ο υπολογιστής γνωρίζει το σημείο που αφήσατε τις αλχημείες σας και έτσι δε θα χρειαστεί να κάνετε αποθήκευση !

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Τμ. Ένταξης ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Ε',ΣΤ'