Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Τμ. Ένταξης ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΕ ΠΡΟΤΥΠΑ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών, που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή σε  Πρότυπο Γυμνάσιο, υποβάλλουν αίτηση μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), σύμφωνα με τον τρόπο που ορίζεται με  Κοινή απόφαση των Υπουργών Παιδείας και Θρησκευμάτων και Ψηφιακής  Διακυβέρνησης, έως την 20η Ιουνίου 2020. Μετά την υποβολή της αίτησης, οι αιτούντες/ούσες λαμβάνουν στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που δήλωσαν αποδεικτικό υποβολής που φέρει τον κωδικό και το κλειδί της αίτησης.  Παρακαλείσθε να ενημερωθείτε μέσω των αρχείων, εφόσον επιθυμείτε ο  μαθητής/τρια να λάβει μέρος στη δοκιμασία δεξιοτήτων για την εισαγωγή του/της σε Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο.

Συνημμένα θα βρείτε  δύο αρχεία σχετικά με: α) την Εισαγωγή μαθητών/τριών  και σχετικές ρυθμίσεις στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Π.Σ. και ΠΕΙ.Σ.) για το σχολικό έτος 2020-2020 και β) τις Ηλεκτρονικές αιτήσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία.

Η Δ/ντρια
Μαυράκη Μένια