Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ_ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SAFE WATER SPORTS

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ SAFE WATER SPORTS

To  Safe Water Sports έχει δημιουργήσει ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα, εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, το οποίο αφορά την εκπαίδευση και ενημέρωση των παιδιών Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης πάνω σε θέματα που έχουν σχέση με την ασφάλεια στην πισίνα, την παραλία, τη θάλασσα, τα θαλάσσια σπορ αλλά και γενικότερα τις δραστηριότητες που γίνονται στο νερό.

Στις 25 Ιανουαρίου 2019, ο Οργανισμός πραγματοποίησε παρουσίαση στο χώρο του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς όπου ενημέρωσε όλους τους μαθητές της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σχετικά με τους κανόνες στη θάλασσα, το κολυμβητήριο και τα θαλάσσια σπορ, διάφορα quiz στην κολύμβηση, τη χρησιμότητα της δωρεάν εφαρμογής Safe Water Sports app, ενημερωτικά-εκπαιδευτικά videos στα οποία πρωταγωνιστούν οι Ολυμπιονίκες αθλητές-πρεσβευτές του Οργανισμού και οι οποίοι μοιράστηκαν με τα παιδιά τους δικούς τους κανόνες ασφαλείας και εμπειρίες και τέλος διασκέδασε τους μικρούς μας φίλους με τα τραγούδια του Safe Water Sports.

Η εμπειρία μέσα από τη φιλοξενία και την υποδοχή του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς προς το Safe Water Sports ήταν εξαιρετική αφού υπήρχε άμεση επικοινωνία και συζήτηση με όλους τους μαθητές καθ'όλη τη διάρκεια της παρουσίασης. Οι μαθητές άκουσαν προσεχτικά όλους τους κανόνες ασφαλείας στο νερό, μοιράστηκαν τις δικές τους εμπειρίες και ενθουσιάστηκαν με τα θαλάσσια σπορ μέσα από τα videos των αθλητών!

Στο τέλος της παρουσίασης πραγματοποιήθηκαν επιτυχημένα όλες οι ερωτήσεις-απορίες των μαθητών. Εντυπωσιακή ήταν η παρατηρητικότητα των παιδιών και η μεγάλη προσοχή που δώσανε στους κανόνες επισημαίνοντας επίσης λανθασμένες συμπεριφορές που είναι σε θέση πλέον να εντοπίσουν μέσα από αυτήν την  παρουσίαση.

Πιστεύουμε ότι οι μαθητές πρέπει να αγαπάνε, να σέβονται και να μη φοβούνται το νερό και σήμερα νιώθουμε ότι το καταφέραμε αυτό!