Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εικαστικά

Εικαστικά

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΩΝ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΣΧΑ

Η εικαστικός Στρατακου Καίτη με τους μικρούς μας καλλιτέχνες δημιουργούν :  Αντανακλάσεις, Ηλιοβασιλέματα,  Κλέε Μοντερνισμός τοπίο, Προσωπογραφίες Μοντιλιάνι, Ψηφιδωτά Τριήρεις, Θερμά Ψυχρά χρώματα  ποδοσφαιριστής, Καντίνσκι ομόκεντροι Κύκλοι, Γραμμές και Κίνηση, Πικάσο η Αγριόγατα, Τόνυ Κραγκ σώματα, Κυβισμός και πολλά άλλα. Επίσης σε συνεργασία με την Πληροφορικό  Παπαδοπετρακη Ειρήνη για το  Ευρωπαϊκό  πρόγραμμα e Twinning  με  το ΣΤ3 κατασκευάσαμε κυψέλη σε εξέλιξη.  Μην  ξεχνάμε και την τοιχογραφία (Το  ποτάμι  Ακρωτήρι Σαντορίνης) που  σχεδιάστηκε και θα συνεχιστεί  με την βοήθεια των μαθητών μας μετά το Πάσχα με την επιμέλεια της εικαστικού μας. Ευχαριστούμε το σύλλογο για τα χρώματα και τη στήριξή  του!  Φυσικά δεν ξεχνάμε τον Διευθυντή μας για την φιλοτεχνία του και την άδεια που μας έδωσε.

ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΩΝ ΚΑΙ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΗ ΕΠΟΧΗ

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός κ. Καίτη Στρατάκου δούλεψε με τους μαθητές της: Βασίλι Καντίνσκι (ομόκεντροι κύκλοι) - Ο Γαλαξίας μας - Έργα σε κορνίζα - Γραμμή και χρώμα - Πανσέληνος και σκιές - Περιβάλλον - Ζώα φαντάσματα μετά την πυργακιά!

Με αφορμή τη Γεωμετρική εποχή, η κ. Στρατάκου σε συνδιδασκαλία με την κ. Πρωτόπαπα του τμήματος Δ2, ζωγράφισαν κεραμικά αγγεία με ιδιαίτερη επιτυχία. Το ίδιο και οι μαθητές των τμημάτων Δ1 και Γ2. Συνολικά έγινε έκεθση των αντικειμένων, την οποία περιεργάστηκαν και θαύμασαν όλοι οι μαθητές !

ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ

Ιδιαίτερες δημιουργιες των μαθητών με μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας θεωρίας και πράξης με υπεύθυνη εικαστικό την κ. Στρατάκου Καίτη. Απολαύστε! Την προσωπική τους έκφραση για την Αγάπη!! Εργασίες με αφορμή Van Gogh το δωμάτιό μου -  Χουάν Μιρό μέσα από τα μάτια των παιδιών - Θερμά, ψυχρά χρώματα στο θαλάσσιο βυθό -  Το τρισδιάστατο πεδοδρόμιο - Ο Ματίς και η γάτα - Το πλανητικό μας σύστημα.

ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ

Οι μαθητές του σχολείου μας ξεκίνησαν δυναμικά τη χρονιά με έργα Ακριθάκη (βαλίτσες), Κεσσανλή (σκιές) και με αφηρημένη τέχνη (ζωγραφίζοντας χρώματα)!

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΤ3 ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ eTwinning

Me τη βοήθεια της εικαστικού κ. Στρατάκου, οι μαθητές ζωγράφισαν έναν υπέροχο κήπο με έντονα λουλούδια και μέλισσες, για να οπτικοποιήσουν ακόμη περισσότερο τη δημιουργική τους  γραφή.

Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες στο πλαίσιο του μαθήματος των εικαστικών

Ευχές για Καλή χρονιά από το ολοήμερο (πατήστε πάνω στην εικόνα)

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ

Κολάζ - Κάρτες με δάση, αγγελάκια και καραβάκια - Πλαστελίνες

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ

Οι μαθητές του σχολείου μας εργάστηκαν με την εικαστικό κ. Στρατάκου για την εορτή του Πολυτεχνείου, ενώ τα υπόλοιπα έργα έγιναν με αφορμή τον Αρτσιμπόλτο με τα φανταστικά του πρόσωπα και άλλα θέματα όπως: το παιδί και η φάλαινα, αγαπώ τη φύση με τα δέντρα, εξπρεσιονισμός με τον Αλεξέι Φον Γιαβλένσκι, προσωπογραφίες, ο Φάρος, νυχτερινό τοπίο, φεγγάρι, κάστρα και άλλα πολλά.

Προσωπική εργασία της εικαστικού κ. Στρατάκου (έργο του χαράκτη Τάσσου)

Παιχνίδι στο προαύλιο

Χριστουγεννιάτικος στολισμός σάλας

ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ 2023

Στο πλαίσιο του μαθήματος των εικαστικών με υπεύθυνη την κα Κατερίνα Στρατάκου, οι μαθητές δημιούργησαν έργα με αφορμή το κολάζ, τον πουαντιγισμό, το ελεύθερο σχέδιο, την τονικότητα, τον άξονα συμμετρίας και το λαδοπαστέλ, που με χαρά σας παρουσιάζουμε! Επίσης, σε εξέλιξη βρίσκεται και έργο στο προαύλιο!

Και συνεχίζουμε δυναμικά στο μάθημα των εικαστικών με Γραμμή Φύλλα - Έργο στο προαύλιο - Πωλ Σεζάν Φρούτα - Φάρος - Σημαίες μινιατούρες σε εξέλιξη - Εφήμερη Τέχνη που μεταλλάσσεται και φυσικά τα τηγάνια γεμάτα φαγητό. Οι μικροί καλλιτέχνες μας δημιουργούν!!!

Δημιουργία ομαδικού αντιπολεμικού έργου της Γκουέρνικα  του Πικάσο, όπου οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με τη χρήση του κάρβουνου και τα γκρίζα αποτελέσματα.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΑΞΕΩΝ Ε-ΣΤ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΑΞΕΩΝ Γ-Δ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΑΞΕΩΝ Α-Β

ΜΑΚΕΤΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ Etwinning STEM ON BOARD

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΡΟΜΠΟΤ ΜΕ ΤΟ Ε2

Οι μαθητές του τμήματος Ε2, στο μάθημα Εικαστικών με την κ. Ελένη Νταλαμπέκη, κατασκεύασαν τέσσερα μικρά ρομπότ !

Στη συνέχεια, διάλεξαν το ρομπότ που τους αρέσει και με τη χρήση μόνο γεωμετρικών σχημάτων (κύκλος, ορθογώνιο παραλληλόγραμμο, κύλινδρος, ρόμβος κ.λ.π) το έκαναν μεγαλύτερο και τριών διαστάσεων (3D)!

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

ΤΜΗΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ