Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Etwinning

Etwinning

"Το eTwinning είναι μια Ευρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες. "

ΕΘΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ

Εθνικές και Ευρωπαϊκές Ετικέτες Ποιότητας για τα δύο έργα eTwinning "123ART" και "E-Waste Around US". Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές του περυσινού τμήματος Ολοημέρου, καθώς και του περυσινού Ε1 για το κέφι και τη δημιουργικότητά τους! Πολλά συγχαρητήρια στους συνεργάτες και τους εταίρους των Έργων!

2019-2020

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020, το σχολείο μας θα συμμετέχει σε δύο έργα eTwinning:

Δείτε ΕΔΩ το BLOG του έργου STEM ON BOARD

Δείτε ΕΔΩ το BLOG του έργου ME THE A.I. #2

Το σχολείο μας, το 8ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς, έλαβε την πλακέτα αναγνώρισης του έργου του στα ευρωπαϊκά προγράμματα eTwinning. Ευχαριστούμε θερμά την Υπηρεσία eTwinning για την τιμή και όλους τους μαθητές, διδάσκοντες και ευρωπαϊκούς φίλους μας για την συνεργασία τους.

2018-2019

Εφέτος το σχολείο μας,  θα συμμετέχει και πάλι σε αρκετά έργα Etwinning:

Δείτε  το blog του έργου "Electronic Waste Around Us", όπου θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε το ημερολόγιο δράσεων των μαθητών μας, ανά μήνα !!

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟ POLIS.24

Δείτε το blog του έργου "123 ART",   όπου θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε το ημερολόγιο δράσεων των μαθητών μας, ανά μήνα!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ  E-TWINNING ΕΡΓΟ

Το τμήμα Δ1 σε συνεργασία με σχολεία από τη Ιταλία, την Ελλάδα, την Μολδαβία, το Αζερμπαϊτζάν και την Τουρκία, συμμετέχει στο έργο "Me, the A.I.", με στόχο την εισαγωγή των μαθητών στις αλλαγές της καθημερινότητά τους που θα επιφέρουν στο άμεσο μέλλον οι έξυπνες συσκευές και η Τεχνητή Νοημοσύνη.

Για να παρακολουθήσετε την πορεία του έργου, κάντε κλικ στη σελίδα του etwinning:

Στις 7 Ιουνίου,  έγινε παρουσίαση του έργου από τους μαθητές του Δ1. Εκεί, οι μαθητές  είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν στους γονείς τους καρέ καρέ την οκτάμηνη πορεία του έργου, μέσα από εργασίες, βίντεο, animation και άλλα πολλά. Στο τέλος δόθηκε και ένα φυλλάδιο, με τις συνοπτικές δράσεις!!

ΠΑΡΟΥΣΊΑΣΗ ΕΡΓΟΥ "ME THE A.,I"

Το δελτίο τύπου με την πορεία του έργου δημοσιεύτηκε στην εκπαιδευτική πύλη Eduadvisor:

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ PROJECT ΕTWINNING στην εκπαιδευτική πύλη Eduadvisor

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

για το έργο "Me, The A.I" ! Συγχαρητήρια σε όλους !!

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας

για το έργο "Me, The A.I"  !

Συγχαρητήρια στους μαθητές του περυσινού Δ1 (φετινό Ε1) και σε όλους τους συνεργάτες του έργου !!!

E-twinning ΕΡΓΟ ZERO - ONE

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας

για το έργο "Zero-One" 2016-2017!!

Συγχαρητήρια σε όλους γι' αυτήν την προσπάθεια !! Μα πάνω από όλα στους μαθητές του ολοήμερου τμήματος που δούλεψαν για να γίνει το έργο αυτό πραγματικότητα !!

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Etwinning