Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ_ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Β' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ "ΖΑΧΑΙΟΣ"

ΕΠΙΣΚΕΨΗ Β' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ "ΖΑΧΑΙΟΣ"

Στις 25/09 οι μαθητές της Β' τάξης επισκέφθηκαν το βιωματικό πάρκο "Ζαχαίος" και παρακολούθησαν το πρόγραμμα "Σταφύλι... ο Δρόμος του κρασιού".

Έτσι γνώρισαν το παραδοσιακό πατητήρι αφού πάτησαν και οι ίδιοι σταφύλια, έμαθαν πώς γίνεται η εμφιάλωση, έφτιαξαν με τα χεράκια τους μουστοκούλουρα, παρακολούθησαν σχετική προβολή Καραγκιόζη και ξεναγήθηκαν στο σύγχρονο οινοποιείο.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια διασύνδεσης και διαθεματικότητας με το μάθημα της Γλώσσας και πιο συγκεκριμένα με την ενότητα "Φθινόπωρο".

Τα παιδιά με βιωματικό τρόπο ήρθαν σ' επαφή με εργασίες και με μυρωδιές του Φθινοπώρου, έπαιξαν και διασκέδασαν με την ψυχή τους !!