Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ - ΓΙΟΡΤΗ ΣΤ' 2018

Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ - ΓΙΟΡΤΗ ΣΤ' 2018

Την Τετάρτη στις 13 Ιουνίου οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας, μας ταξίδεψαν μελωδικά και μας μεταλάμπευσαν όσα έμαθαν τη φετινή χρονιά για ένα πολιτισμό  που άνθισε και τόσο βάναυσα και άδικα ξεριζώθηκε !

Η αυλαία της φετινής χρονιάς έπεσε με μια εξαιρετική παράσταση που μας παρουσίασαν τα παιδιά της ΣΤ' δημοτικού με θέμα τη Μικρά Ασία και τον πολιτισμό που ανέπτυξαν οι Έλληνες εκεί! Ανάμικτα συναισθήματα: χαρά, ενθουσιασμός, πόνος και νοσταλγία πλημμύρισαν το μικρό μας θέατρο! Υπέροχες μελωδίες και παραδοσιακά μικρασιατικα τραγούδια μας ταξίδεψαν σε μια άλλη εποχή, στα παραλία της Μ. Ασίας όπου ανθούσε ο ελληνισμός!

Ευχόμαστε στα παιδιά μας καλή σταδιοδρομία, να θέτουν στόχους και να τους υλοποιούν! Κυρίως όμως να είναι ευτυχισμένα στη ζωή τους!