Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Αγγλικά-Γαλλικά ΜΑΘΗΤΕΣ Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας - Συντριβάνι

Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας - Συντριβάνι

Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας

Στο πλαίσιο του Διαγωνισμού Γαλλοφωνίας που διοργανώνεται από το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθήνας, οι μαθητές της E΄τάξης του 8ου Δημοτικού Κηφισιάς δημιούργησαν το δικό τους φανταστικό νησί που το ονόμασαν "Μύθος, το νησί των παραμυθιών" (Mythos, l`île aux contes).

Το υπέροχο αυτό νησί βρίσκεται κοντά στη Μήλο και προσφέρει στους επισκέπτες του πολλές εκπλήξεις και αρχαίους μύθους!

Όλοι οι κάτοικοι γνωρίζουν τους μύθους αυτούς και τους διηγούνται στους επισκέπτες με μεγάλη προθυμία!

Ελάτε στο νησί μας για να ανακαλύψετε τους αρχαίους μύθους και τους απίστευτους θρύλους μας!

Ο θρύλος του νησιού είναι ότι ένα μικρό κορίτσι διηγήθηκε αυτές τις ιστορίες στους κάτοικους του νησιού και μετά εξαφανίστηκε!

Παρ`όλα αυτά, κάποιοι επισκέπτες ισχυρίζονται ότι την έχουν συναντήσει σε ένα μικρό σπιτάκι στο Δάσος των Παραμυθιών.

Τους πρόσφερε τσάι και παραμύθια!  Το κορίτσι ονομάζεται Μυθία (Mythia).

Ο τοίχος της Διαφορετικότητας
Στον τοίχο αυτό υπάρχουν σχέδια από διάφορα πρόσωπα ξεχωριστών ανθρώπων!
Εάν οι επισκέπτες τα πλησιάσουν, τα πρόσωπα αυτά τους διηγούνται τις ιστορίες τους ... που είναι ταυτόχρονα οικείες και ασυνήθιστες!
Ελάτε να μοιραστείτε μαζί τους την διαφορετικότητά σας!

Το συντριβάνι της Χαράς

Οι επισκέπτες που πίνουν νερό από αυτό το συντριβάνι μπορούν να μιλήσουν όλες τις γλώσσες του κόσμου!
Τι χαρά! Μπορούν να επικοινωνήσουν με όλους τους ανθρώπους από όλες τις χώρες! Μπορούν να επικοινωνήσουν με όλα τα ζώα!
Καλώς ήρθατε στο νησί μας!

Οι μαθητές της Ε΄τάξης (τμήμα Γαλλικών)
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βάσια Χασιώτη