Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ_ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗ Γ' ΤΑΞΗ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗ Γ' ΤΑΞΗ

Τη Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020 οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης όπου παρακολούθησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα "Εικόνες από τη μυθολογία" και "Οι φίλοι μου τα ειδώλια". Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τον κυκλαδίτικο πολιτισμό, γνωρίζοντας από κοντά τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του και να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για την ελληνική μυθολογία μέσα από τις μυθολογικές αναπαραστάσεις των έργων τέχνης της εποχής. Η επίσκεψη στο Μουσείο υπήρξε πολύ εποικοδομητική τους μαθητές, καθώς μεταξύ των ιστορικών γνώσεων που έλαβαν, καλλιεργήθηκε επίσης η σωστή συμπεριφορά και στάση που αρμόζει σε χώρο πολιτισμού, όπως λογίζεται το μουσείο, έτσι ώστε οι μαθητές να μαθαίνουν να σέβονται το χώρο διατήρησης της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, αλλά και να γίνονται κοινωνοί αυτού του πολύτιμου αγαθού.