1000 FACES PROJECT

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Teachers4Europe United in Diversity, οι μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς, συμμετέχουν στο project 1000 FACES - 1000 ΠΡΟΣΩΠΑ.
Το project προέκυψε από την Λωξάνδρα Λούκας, καλλιτέχνιδα με σύνδρομο Down  και μέλος της ομάδας Εν Δυνάμει, και την μέθοδο που δημιούργησε και προσάρμοσε στις δυνατότητές της. Το project αυτό προωθεί την ιδέα του σεβασμού της διαφορετικότητας μέσα από τη δημιουργία μιας τεράστιας κοινωνίας με ανθρώπους διαφορετικούς.
 “Είμαστε όλοι φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό, αλλά όλοι τόσο μοναδικοί. Έτσι και η μέθοδος αυτή. Ξεκινάει με δύο κύκλους, έναν μικρό και έναν μεγάλο. Κανένα πρόσωπο δεν είναι ίδιο".
This project is part of KA3 Erasmus+ project named: "Teachers4Europe: Setting an Agora for Democratic Culture"

Teacher4Europe: Vassia Hassioti
Ambassador: Hara Bouta

Partner Schools: 5th Primary School of Agia Paraskevi (Helmeio), 2nd Primary School of Penteli, Episcopi Primary School of Limassol, the Aghamore National School in Ballyhaunis. the Greek Primary School of London and the Ivy Prep International School Team in Tokyo.