Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Στο εργαστήριο εικαστικών καλλιεργούμε την φαντασία μας, την αισθητική, την οπτική αντίληψη, μαθαίνουμε να παρατηρούμε, μαθαίνουμε τι είναι δημιουργική πρωτοβουλία, μαθαίνουμε να μην φοβόμαστε και να τολμάμε, μαθαίνουμε πως η επίλυση ενός προβλήματος δεν έχει έναν μόνο τρόπο αλλά αλλάζει ανάλογα με την περίσταση. Στα εργαστήρια ζωγραφικής ανακαλύπτουμε τη χαρά της δημιουργίας, καλλιεργούμε το "μικρόβιο" της έρευνας και του πειραματισμού.

Στα εικαστικά δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Μαθαίνουμε ότι το άσχημο είναι αυτό που στερείται σχήματος, ότι το Σχέδιο είναι απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε μας κίνηση και στόχο. Στο εργαστήριο εικαστικών μαθαίνουμε να εκτιμάμε το ωραίο, να σεβόμαστε τους άλλους και την δουλειά τους, να αυτοαξιολογούμαστε, να βλέπουμε και άλλες οπτικές γωνίες, να έχουμε κριτική σκέψη, μαθαίνουμε να πρωτοπορούμε, να μην παγιδευόμαστε σε στερεότυπα, μαθαίνουμε να εκφράζουμε τις ανάγκες μας και τα όνειρα μας,να παίζουμε ανακαλύπτοντας καινούρια χρώματα, καινούρια σχήματα και ακόμη μαθαίνουμε ότι η δημιουργικότητα δεν σταματάει πουθενά!

Εικαστικός: Άντζυ Σπηλιωτοπούλου

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ