Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ 2017-2018

ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ 2017-2018

Πρόκειται για μία πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Ένωσης που ξεκίνησε μετά από πρόταση της ομάδας των "Young Advisors" και έχει σκοπό να φέρει σε επαφή το κοινό και κυρίως τους νέους και τα παιδιά, με τον προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών και τις νέες τεχνολογίες.

Λένε οι Πρεσβευτές της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κώδικα στην Ελλάδα: «Η βασική ιδέα πίσω από την Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι να δείξει πώς ο προγραμματισμός μπορεί να βοηθήσει να ζωντανέψετε τις ιδέες σας, να κάνει τον προγραμματισμό πιο προσιτό και να απομυθοποιηθούν οι δεξιότητες που χρειάζονται για να μάθει κάποιος να προγραμματίζει. Αν είστε λοιπόν μέλος του προσωπικού ενός σχολείου, ένας μαθητής, ένας προγραμματιστής, ένας νέος, ένας γονέας, ένας δάσκαλος ή μια επιχείρηση - τώρα είναι η ώρα να αρχίσετε να σχεδιάζετε την εκδήλωση σας για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού και να την βάλετε στο χάρτη μας, στην ιστοσελίδα του Codeweek.eu.

Το σχολείο μας έλαβε μέρος για τρίτη συνεχή χρονιά στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα του Κώδικα που  διεξάχθηκε σε όλη την Ευρώπη από τις 7 έως τις 22 Οκτωβρίου 2017! Μαθητές από την τρίτη έως την έκτη δημοτικού, έπαιξαν παιχνίδια προγραμματισμού, ζωντάνεψαν τις ιδέες τους και απομυθοποίησαν ακόμη μια φορά τις δεξιότητες που χρειάζονται για να μάθει κάποιος να προγραμματίζει: https://code.org/learn (ενδεικτικά παιχνίδια online).

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΩΔΙΚΑ 2017-2018