Πώς θα κρύψουμε τα πασχαλινά αυγά στην αυλή του σχολείου μας;
Το κυνήγι των αυγών στο 8ο Δημοτικό Κηφισιάς είχε μεγάλη επιτυχία!
Συγχαρητήρια στην Ηρώ Κριτσιάνη, εκπαιδευτικό του τμήματος Ε2 Γαλλικών για την εξαιρετική ιδέα και για αυτή τη διασκεδαστική δραστηριότητα που αγάπησαν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας!
Το τμήμα Ε1 Γαλλικών με εκπαιδευτικό την Βάσια Χασιώτη έκρυψε τα πασχαλινά αυγά στο δασάκι και το τμήμα Ε2 τα βρήκε και τα μάζεψε στα Πασχαλινά καλαθάκια που είχαν δημιουργήσει τα παιδιά!

Joyeuses Pâques!
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Ευχαριστούμε τις συναδέλφους από το ÉCOLE PRIMAIRE L'EAU VIVE, EVEUX κοντά στη Λυόν της Γαλλίας που επισκέφθηκαν το σχολείο μας από 15 έως 19 Απριλίου για επιτόπιο παρακολούθηση εργασίας.
Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, Ειρήνη Παπαδοπετράκη, Ανδρέα Σταυρόπουλο, Μυρσίνη Κωστούλα, Σοφία Στέλλου, Βασίλη Κωστίκα, Άννα Σερασίδου, Σταυρούλα Ντέλιου,  Καίτη Στρατάκου, Γεωργία Παπαλόη και Παρασκευή Μακρίδου για την υποδοχή των Γάλλων εκπαιδευτικών στις τάξεις τους.
Ανταλλάξαμε απόψεις και καλές πρακτικές για την εκπαίδευση των μαθητών και μαθητριών μας, επισκεφθήκαμε το Μουσείο Γουλανδρή και το Κέντρο Γαία, κάναμε βόλτα με άμαξα και ξεναγήσαμε τις συναδέλφους στην Κηφισιά.
Au revoir Nathalie, Fanny, Aurore et Katy!

Η υπεύθυνη επικοινωνίας Erasmus+

Βάσια Χασιώτη

Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς Morgane, Laetitia, Patricia, Cécile, Charlotte, Cyril και Loïc από το Δημοτικό σχολείο Jean Macé, Saint-Etienne du Rouvray στη Rouen της Γαλλίας που ήρθαν στο σχολείο μας από 23 έως 26 Απριλίου και μοιράστηκαν αξέχαστες στιγμές μαζί μας!
Οι συνάδελφοι από τη Ρουέν παρακολούθησαν μαθήματα στο σχολείο μας αλλά και μας έδωσαν το παράδειγμα για όσα πρέπει να έχουμε και εμείς στα σχολεία μας: φιλία, συνεργασία, αίσθηση του χιούμορ και πολλή αγάπη για τους μαθητές μας...
Ευχαριστούμε τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, Ειρήνη Παπαδοπετράκη,  Αντωνία Τέτου, Σταυρούλα Ντέλιου, Άννα Σερασίδου, Κατερίνα Πρωτοπαπά,  Γεωργία Παπαλόη, Φύκαρη Καλλιόπη,  Καίτη Στρατάκου,  Χρήστο Τσαρτσαφλή, Μυρσίνη Κωστούλα,  Σοφία Στέλλου, Σιάμη Ελένη και Παρασκευή Μαυρίδου για την υποδοχή των Γάλλων εκπαιδευτικών στις τάξεις τους.

Η υπεύθυνη επικοινωνίας Erasmus+

Βάσια Χασιώτη