Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εγκύκλιοι ΣΧΟΛΕΙΟ Επίσκεψη των εκπαιδευτικών από την Ισπανία στο εργαστήριο Πληροφορικής

Επίσκεψη των εκπαιδευτικών από την Ισπανία στο εργαστήριο Πληροφορικής

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Οι εκπαιδευτικοί  Anna Civit Bonet και Mónica  Chacon Perez από το Ινστιτούτο Joan Ardèvol στο Cambrils της Ισπανίας επισκέφτηκαν και το εργαστήριο Πληροφορικής, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μάθημα στις Α,Β και ΣΤ τάξεις. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές της Α' τάξης με το web2.0 εργαλείο 3D Doodle, έγραψαν τη λέξη Spain στα αγγλικά και τη λέξη Ελλάδα στα ελληνικά και στη συνέχεια μετέτρεψαν τις ζωγραφιές τους σε 3D! Οι μαθητές της Β' τάξης έφτιαξαν το άβατάρ τους με το avatarmaker και στη συνέχεια ενθάρρυναν τις εκπαιδευτικούς να φτιάξουν το δικό τους! Τέλος, στην ΣΤ' τάξη μαζί με τον Διευθυντή του σχολείου κ. Ρίζο Τζαλακώστα, έγινε μάθημα με διαδραστικές τεχνολογίες με περιεχόμενο σχετικό με την Ισπανία. Μεγάλες ανακαλύψεις, μεγάλα ταξίδια. Έγινε αναφορά βέβαια και στα κακώς κείμενα των ανακαλύψεων!