Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ

Το ΣΤ1΄ τμήμα μας υποδέχθηκε στο σχολείο μας τα "Βιβλία σε Ρόδες" με θέμα την Αθήνα. Οι μαθητές δανείστηκαν τα βιβλία, ανέλαβαν ρόλους και αφού διάβασε ο καθένας το βιβλίο που επέλεξε, το παρουσίαζε με πολλούς τρόπους στην τάξη.

Τα τμήματα Ε1 και Ε2 είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν για ένα μήνα σε ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές βιβλιοθήκες μέσα στη σχολική τάξη, το «Βιβλία σε Ρόδες», στο πλαίσιο των σχολικών δραστηριοτήτων και σε συνεργασία με τους υπεύθυνους Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικών Εκπαίδευσης Β' Αθήνας.

Η βαλίτσα με τα βιβλία που έφθασε στο σχολείο μας ήταν στα Αγγλικά, γεγονός που προκάλεσε το ενδιαφέρον και την περιέργεια των μαθητών μας, καθώς για πολλούς ήταν η πρώτη φορά που είχαν στα χέρια τους ένα αγγλικό λογοτεχνικό βιβλίο. Η ανταπόκριση των παιδιών ήταν εντυπωσιακή, καθώς με ιδιαίτερο ζήλο και συνέπεια δανείστηκαν και διάβασαν τα βιβλία ενώ στη συνέχεια έκαναν βιβλιοπαρουσιάσεις στα Αγγλικά, έφτιαξαν σελιδοδείκτες και μοιράστηκαν σκέψεις και συναισθήματα για τα βιβλία που διάβασαν.

Το πρόγραμμα εντάχθηκε στο μάθημα των Αγγλικών υποστηρικτικά, δίνοντας στα παιδιά την ευκαιρία να καλλιεργήσουν δεξιότητες ανάγνωσης κειμένου στην ξένη γλώσσα αλλά και να χρησιμοποιήσουν τα Αγγλικά ως μέσο έκφρασης σκέψεων και συναισθημάτων.

Ευχόμαστε η φιλοξενία των “Books on Wheels” στο σχολείο μας να είναι η αφορμή για ένα απολαυστικό ταξίδι των μαθητών μας στον κόσμο των ξενόγλωσσων λογοτεχνικών βιβλίων.

TMHMA E1

TMHMA E2