Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2019

ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2019

Την Τρίτη 9 Απριλίου έγινε πραγματική "Βουτιά στα Βιβλία" από τους μαθητές της Στ1 τάξης. Πρώτα πρώτα οι μαθητές ξεφύλλισαν και θαύμασαν βιβλία που έχουν δημιουργηθεί .... αλλιώς! Βιβλία που διαβάζονται και από το τέλος προς την αρχή! Βιβλία με διαφορετικό τέλος από αυτό γνωρίζουμε! Βιβλία που διαβάζονται στο .... σκοτάδι! Στη συνέχεια είδαμε στον διαδραστικό κάτι υπέροχο: μια μικρή λεπτομέρεια, μια εικόνα από την εικονογράφηση ενός βιβλίου και πώς αυτό μπορεί να εξελιχθεί σε αφήγηση μιας ιστορίας! Ήταν μαγικό, αλλά συγχρόνως και δημιουργικό αφού κάθε φορά οι μαθητές προσπαθούσαν με τη φαντασία τους να βρουν την επόμενη εικόνα-ζωγραφιά! Έπειτα η κ. Γεωργία Γλεούδη, η εισηγήτρια αυτού του εργαστηρίου, μοίρασε στους μαθητές τα χαρτιά, με τα οποία έφτιαξαν τα δικά τους βιβλία, διπλώνοντάς τα και δένοντάς τα! Έγιναν δηλαδή οι μικροί βιβλιοδέτες του σχολείου! Σειρά είχε ο τίτλος του βιβλίου τους και το όνομά τους αφού ήταν πια οι συγγραφείς! Αφού η κ. Γεωργία μας έδωσε συγχαρητήρια τόσο για τις δημιουργίες όσο και για την άψογη συμπεριφορά, μας αποχαιρέτησε και υποσχέθηκε ότι θα μας επισκεφθεί για να θαυμάσει το τελικό έργο μας!

ΒΙΝΤΕΟ - ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ

Εμείς δεν χάσαμε την ευκαιρία και με την κ.Μένια δημιουργήσαμε τα πρώτα Χαϊκού!!!

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΒΟΥΤΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2019