Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΝΟΗΜΑ - 17 ΒΙΩΣΙΜΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΟΗΕ

ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΝΟΗΜΑ - 17 ΒΙΩΣΙΜΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΟΗΕ

Την Πέμπτη 11 Απριλίου 2019 επισκέφτηκαν το σχολείο οι δάσκαλοι της σχολής Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας "Γλώσσα και Νόημα" (Γλω. με. νο.), κ. Σκούτερης Άγγελος και κ. Πολέτα Βασιλική, στο πλαίσιο του Περιβαλλοντικού Προγράμματος "17 Βιώσιμοι Στόχοι Ανάπτυξης" του ΟΗΕ, με σκοπό τη διδασκαλία και την εκμάθηση των στόχων στη νοηματική γλώσσα από τους μαθητές της Στ1 τάξης. Γενικότερα οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με την Ελληνική Νοηματική Γλώσσα. Οι δάσκαλοι της νοηματικής γλώσσας επιπλέον έλυσαν απορίες των μαθητών για καθημερινά πρακτικά θέματα των κωφών σχετικά με την επικοινωνία με ακούοντες και μη, αλλά και για την νοηματική γλώσσα τόσο στην Ελλάδα όσο και παγκόσμια. Οι μαθητές έμαθαν πολύ γρήγορα τους "17 Βιώσιμους Στόχους Ανάπτυξης" στη νοηματική, βιντεοσκοπήθηκε η προσπάθεια τους, με σκοπό τη δημιουργία πρωτότυπου εκπαιδευτικού υλικού και τη διάχυσή του στην εκπαιδευτική κοινότητα. Τέλος έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον ζητώντας πληροφορίες για το πώς μπορούν οι ίδιοι να μάθουν τη νοηματική γλώσσα. Το πρόγραμμα θα γενικευτεί και για την εκμάθηση στην Νοηματική Γλώσσα των Αρχών του Καταστατικού Χάρτη της Γης (περιβαλλοντικό πρόγραμμα στο οποίο οι μαθητές συμμετέχουν για τρίτη συνεχή χρονιά) με τη συμμετοχή της Σχολικής Νοσηλεύτριας του σχολείου κ. Γιώτας Χατζηιωαννίδου, η οποία γνωρίζει τη Νοηματική Γλώσσα και με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών Πάντα Στέλλας και Μαυράκη Μελπομένης θα δημιουργήσουν εκπαιδευτικό υλικό.