Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ "KIDS SAVE LIVES"

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΩΤΩΝ ΒΟΗΘΕΙΩΝ "KIDS SAVE LIVES"

Την Τετάρτη 15 Μαΐου, οι μαθητές των Δ', Ε και ΣΤ' τάξεων, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα πρώτων βοηθειών "Kids Save Lives". Πρόκειται για ένα βιωματικό πρόγραμμα πάνω στην καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση, το οποίο συνδιοργανώνεται απ' τον οργανισμό Kids Save Lives και την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας και πραγματοποιείται με τη βοήθεια εθελοντών (νοσηλευτές, πληρώματα ΕΚΑΒ, κ.α.).

Τόσο οι μαθητές όσο και οι εκπαιδευτικοί μας, εκπαιδεύτηκαν πάνω στον πνιγμό, την πλιγμονή, το τραύμα, την καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση και τη χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή.

Ανά ομάδες, όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί προχώρησαν στην πρακτική εξάσκηση σε κούκλες εκπαίδευσης.

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 1

ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2