Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΑΤΑΛΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΑΤΑΛΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2020 μάς επισκέφθηκε η κ. Κακάμπουρα Αφροδίτη, καθηγήτρια στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, για να μάς μιλήσει σχετικά με το πρόγραμμα ΣΠΑΤΑΛΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ. Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το ΙΕΠ (Φ1/ΜΚ/157229/164719/Δ7/22-10-2019). Η ενημέρωση - παρουσίαση έγινε στις Γ1,Γ2,Γ3 και Δ1 τάξεις του σχολείου που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει πληροφορίες, κατανόηση της ευρύτητας και των επιπτώσεων του φαινομένου και καλές πρακτικές που μπορούν να εφαρμοστούν ατομικά, οικογενειακά, αλλά και ομαδικά στο σχολικό περιβάλλον. Τέλος μοιράστηκε στους μαθητές μας ανάλογο έντυπο συμβουλών. Θα ακολουθήσουν στην τάξη δράσεις όπως: ενδεικτική καταγραφή από τους μαθητές σχετικά με το τι πετιέται, αναζήτηση πληροφοριών στις υποομάδες των μαθητών, δημιουργία αφίσας και άλλες καλλιτεχνικές εκφράσεις στον χώρο του σχολείου. Τέλος ευελπιστούμε οι μαθητές αυτοί να γίνουν πρεσβευτές του θέματος τόσο σε άλλα τμήματα του σχολείου όσο και στην υπόλοιπη κοινότητα!

BINTEO

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΑΤΑΛΗ ΤΡΟΦΙΜΩΝ