Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ - 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ - 6 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

"ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ"

Η 6 Μαρτίου έχει ορισθεί ως η " Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού". Στο σχολείο μας έγιναν μια σειρά από παρουσιάσεις  κατά του σχολικού εκφοβισμού με στόχο την ευαισθητοποίηση της σχολικής μας κοινότητας και την επαγρύπνηση όλων των μελών της για την έγκαιρη παρέμβαση, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις».

Παρακάτω θα βρείτε ταινίες μικρού μήκους και κινούμενα σχέδια με θέμα τη σχολική βία, τον εκφοβισμό, το ρατσισμό και το διαχωρισμό.

ΒΙΝΤΕΟ ZERO

DISNEY'S BULLY

DEAR DAD

Ο ΠΟΥΛΙΓΚ

ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΝΤΑΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΓΙΞΕΙΣ

ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ - ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΤΜΗΜΑ Γ3

Τα παιδιά δημιούργησαν κόμικ με θέμα τη σχολική βία. Δείτε ΕΔΩ το ψηφιακό τους βιβλίο ! Επίσης, έγιναν παρουσιάσεις και συζητήσεις στην τάξη τους.

Δείτε ΕΔΩ τον ηλεκτρονικό τοίχο με θέμα " Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας", που δημιουργήθηκε στο μάθημα Τ.Π.Ε, όπου θα ανεβαίνουν σταδιακά οι εργασίες των μαθητών, ανά τμήμα.