Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις Δόντια Γερά

Δόντια Γερά

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ: ΔΟΝΤΙΑ ΓΕΡΑ

Στο πλαίσιο της ενότητας «ΕΥ-ΖΗΝ» που πραγματοποιήθηκε στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων από τις εκπαιδευτικούς Ρίτα Διαπούλη και Άννα Μυκωνιάτη, οι μαθητές των τμημάτων Β΄1 και Β΄2 ολοκλήρωσαν την ενότητα :« ΔΟΝΤΙΑ-ΓΕΡΑ ».

Σε αυτή την ενότητα οι μαθητές γνώρισαν τη λειτουργία της στοματικής κοιλότητας, της γλώσσας και έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια με τις 4 γεύσεις. Στη συνέχεια μελέτησαν διεξοδικά τις ονομασίες των δοντιών και τη λειτουργία τους. Κατασκεύασαν στοματικές κοιλότητες με δόντια και κόλλησαν επάνω στα δόντια τις καλές τροφές που τα βοηθούν και τις τροφές που τα βλάπτουν. Έπειτα, έφτιαξαν τα μέρη του δοντιού και διάβασαν πολλά βιβλία όπως: Η Δόνα-Τερηδόνα του Ευγένιου Τριβιζά και το δραματοποίησαν. Τέλος είδαν βιντεάκια για το σωστό βούρτσισμα των δοντιών, ζωγράφισαν τους σωματοφύλακες των δοντιών (νήμα, οδοντόπαστα, οδοντόβουρτσα, οδοντικό διάλυμα) και την επίσκεψη στον οδοντίατρο. Η ενότητα ολοκληρώθηκε με το διαδραστικό κινηματογράφο όπου τα παιδιά απάντησαν σε ερωτήσεις με θέμα τη διατροφή.

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις Δόντια Γερά