Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις Ο Γελαστός και η Ζωηρούλα: Μια ιστορία αληθινής φιλίας

Ο Γελαστός και η Ζωηρούλα: Μια ιστορία αληθινής φιλίας

Το πρόγραμμα "Ο Γελαστός και η Ζωηρούλα: Μια ιστορία αληθινής φιλίας" πραγματοποιήθηκε στις Α και Β τάξεις του σχολείου μας από την ΠΡΟΝΟΗ του Δήμου Κηφισιάς. Αφορούσε τη φιλία, τους κανόνες, και την ανάδειξη των θετικών στοιχείων κάθε μαθητή. Οι μαθητές στην αρχή κλήθηκαν να αναφέρουν τους κανόνες που διέπουν τη σχολική ζωή. Τα παιδιά ανέφεραν τους κανόνες και οι υπεύθυνες τους έγραψαν σε κάθε καρπό ενός δέντρου που είχαν τοποθετήσει στον πίνακα. Έτσι τα παιδιά δημιούργησαν το δέντρο των κανόνων (Σεβασμός, δεν σηκωνόμαστε από τη καρέκλα, ακούμε τη δασκάλα μας και τους συμμαθητές μας, σηκώνουμε χέρι για να μιλήσουμε, δεν λέμε άσχημες κουβέντες, δε χτυπάμε, δεν τρέχουμε στις σκάλες). Στην συνέχεια άκουσαν ένα παραμύθι για την φιλία. Έπειτα δόθηκε σε κάθε μαθητή μια αραχνούλα που ο καθένας τη χρωμάτισε όπως επιθυμούσε και έγραψε πάνω της κάτι στο οποίο είναι καλός. Τα παιδιά σηκώνονταν ένα ένα και παρουσίαζαν την αράχνη τους στους υπόλοιπους και τη τοποθετούσαν στον ιστό. Τα παιδιά ανέφεραν ότι είναι καλοί στη ζωγραφική, στο χορό, σε αθλήματα. Αναφέρθηκε από μαθητές ότι δίνουν αγάπη και χαρά. Έτσι έφτιαξαν έναν ιστό που κάθε αράχνη αντιπροσωπεύει κάθε παιδί. Στο τέλος κλήθηκαν να πουν ένα θετικό στοιχείο που αναγνωρίζουν στον διπλανό τους.
Με αυτό τον τρόπο ενισχύθηκε η ενσυναίσθηση των μικρών μαθητών μας!