Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2023

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΟΡΤΑΣΜΟ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

ΑΓΑΘΗ ΔΗΜΗΤΡΟΥΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ

Στις 28 Απριλίου 2023, λίγες μέρες πριν την παγκόσμια ημέρα σχολικού βιβλίου η Α' Δημοτικού είχε την ευκαιρία να ακούσει, να ρωτήσει και να συνομιλήσει με την συγγραφέα κυρίως παραμυθιών και παιδικής λογοτεχνίας, καθώς και μεταφράστρια και στιχουργό κ. Αγαθή Δημητρούκα (Αξίζει να σημειωθεί πως έχει συνεργαστεί στιχουργικά με τον Μάνο Χατζηδάκι, καθώς και με άλλους Έλληνες συνθέτες και τραγουδοποιούς). Αφού παρουσίασε τα δύο της βιβλία, "Λιβερίνος και Ρικάρντα" και το ποίημα "Αν", απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών, υπέγραψε τα βιβλία της, που έφεραν τα παιδιά από το σπίτι τους και μας αποχαιρέτισε με την υπόσχεση να μας επισκεφτεί και πάλι, για να μας παρουσιάσει ένα ακόμη δικό της βιβλίο με τίτλο "Πάσχα στη Γλυκομιλίτσα".

ΜΑΡΙΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ Β' ΚΑΙ Γ' ΤΑΞΕΩΝ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΔΑΡΛΑΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ' ΤΑΞΗΣ

Τη Δευτέρα 20 Μαρτίου οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού του σχολείου μας συναντήθηκαν διαδικτυακά με τη συγγραφέα Αγγελική Δαρλάση, στα πλαίσια του εορτασμού της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 και της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου. Οι μαθητές, έχοντας επεξεργαστεί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας το βιβλίο «Οι Μεγάλοι… μικροί- Αγωνιστές του 1821» της Αγγελικής Δαρλάση, απηύθυναν ερωτήσεις στη συγγραφέα σχετικά με τους ήρωες του βιβλίου, τη ζωή τους και τη δημιουργία και την έκδοση ενός βιβλίου. Επίσης, εξέφρασαν τις εντυπώσεις τους για τον τρόπο που αποδόθηκε η ζωή των μεγάλων αγωνιστών από τη συγγραφέα. Τέλος, η συζήτηση επικεντρώθηκε στην αντιστοιχία του αγώνα των παιδιών εκείνης της εποχής με τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζονται τα παιδιά του σήμερα.

ΛΟΤΗ ΠΕΤΡΟΒΙΤΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΩΝ Ε΄ΚΑΙ ΣΤ' ΤΑΞΕΩΝ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να βρεθούν σε μια διαδικτυακή συνάντηση με την κορυφαία συγγραφέα Λότη Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου. Κάθε τμήμα είχε μελετήσει ένα  από τα βιβλία της βραβευμένης συγγραφέα, όπως: «Ο καιρός της σοκολάτας», «Η προφητεία του κόκκινου κρασιού», «Λάθoς, Κύριε Νόιγκερ!» κ.α.  Η κ. Πέτροβιτς δέχθηκε καταιγισμό ερωτήσεων από τα παιδιά τόσο για το περιεχόμενο των βιβλίων, όσο και για τη ζωή και το έργο της. Η συγγραφέας έδωσε ενδιαφέρουσες απαντήσεις, γεμάτες ήθος και ειλικρίνεια.

Η συνάντηση έκλεισε με την υπόσχεση να ξαναβρεθούμε το συντομότερο είτε από κοντά είτε μέσα από τις σελίδες κάποιου βιβλίου της….

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2023