Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις Πρόγραμμα υγιεινής διατροφής «Τρέφομαι σωστά, αναπτύσσομαι γερά» για την Δ' Τάξη

Την Τρίτη 4 Απριλίου 2023 η Δ’ Δημοτικού συμμετείχε στο πρόγραμμα «Τρέφομαι σωστά, αναπτύσσομαι γερά» που διοργάνωσε το σχολείο μας με τη διατροφολόγο – διαιτολόγο, κα. Άννα Κόμπου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για την αξία του νερού στην ομαλή λειτουργία του οργανισμού, τη σωστή- ισορροπημένη διατροφή, ποιες τροφέςνα προτιμούν και ποιες να αποφεύγουν και, κυρίως, την αξία ενός «καλού» ύπνου. Επίσης, δόθηκαν συμβουλές για την ποσότητα των λαχανικών, των πρωτεϊνών, των υδατανθράκων και των φρούτων, που πρέπει να συμπεριλαμβάνονται καθημερινά στο πιάτο μας. Τέλος, οι μαθητές έφτιαξαν μια διατροφική πυραμίδα τοποθετώντας το κάθε τρόφιμο στο κατάλληλο επίπεδο.