Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις 5ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

5ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Θέμα: «Παιχνίδια Ρητορικής Τέχνης στο Σχολείο: Σκέφτομαι... Εκφράζομαι...Επικοινωνώ: Λόγος και μαγευτικές ιστορίες. Μιλώντας με τα παραμύθια, μιλώντας για τα παραμύθια...»

Το Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Μαϊου 2023 στην Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδας – Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Οι μαθητές οι μαθητές και οι μαθήτριες μας εκτός  από τη νοηματική ανάγνωση και τον αυθόρμητο λόγο θα κληθούν φέτος να αξιοποιήσουν, να αναπτύξουν και να παρουσιάσουν τις προφορικές τους δεξιότητες και στην επιχειρηματολογία μέσα από τα ρητορικά παιχνίδια «Τα επιχειρήματα των παραμυθιών» και «Εικονικές δίκες παραμυθιών».

Α) Αναφορικά με τη νοηματική ανάγνωση επισημαίνεται ότι όσοι/ες μαθητές/τριες των Δ΄ Ε ́ και ΣΤ ́ τάξεων λάβουν μέρος σε αυτήν την κατηγορία, θα διαβάσουν ένα σύντομο κείμενο της αρεσκείας τους (απόσπασμα ελληνικού λαϊκού παραμυθιού, κλασικού παραμυθιού, λαϊκών παραμυθιών από όλον τον κόσμο, μύθων του Αισώπου ή του Λα Φονταίν από τα Ανθολόγια Λογοτεχνικών Κειμένων,το διαδίκτυο κτλ.), που δεν θα ξεπερνά τις 10-12 σειρές ή σε κάθε περίπτωση δεν θα ξεπερνά τη χρονική διάρκεια των δύο λεπτών (2 ́).

Β) Όσοι/ες μαθητές/τριες των Δ ́, Ε ́ και ΣΤ ́ τάξεων λάβουν μέρος  στην κατηγορία του αυθόρμητου λόγου θα χρειαστεί να παρουσιάσουν μία σύντομη αυθόρμητη ομιλία συνολικής διάρκειας 1 ½ -2 λεπτών. Στο φετινό φεστιβάλ τα θέματα του αυθόρμητου λόγου θα είναι σύντομες φράσεις που διευκολύνουν την αφήγηση μίας ιστορίας και παραπέμπτουν στον κόσμο των παραμυθιών και της φαντασίας. Πριν την έναρξη της ομιλίας των μαθητών/τριών, θα τους δίνεται μισό λεπτό για την οργάνωση της σκέψης τους.

Γ) Στο φετινό φεστιβάλ οι μαθητές/τριες της Ε ́τάξης θα μπορούν, εναλλακτικά, να συμμετέχουν είτε στην κατηγορία του αυθόρμητου λόγου είτε στην κατηγορία «Τα επιχειρήματα των παραμυθιών». Στην κατηγορία «Τα επιχειρήματα των παραμυθιών» οι μαθητές/τριες καλούνται να επιχειρηματολογήσουν για ένα (1’ ) με δύο λεπτά (2 ́) ως ήρωες παραμυθιών με στόχο την πειθώ βάσει των θεμάτων που δίνονται. Οι μαθητές/τριες της ΣΤ ́ τάξης καλούνται να συμμετέχουν στο ρητορικό παιχνίδι «Εικονικές δίκες παραμυθιών». Εδώ, δίνονται σενάρια βάσει των οποίων ήρωες των παραμυθιών κατηγορούνται για κάποια συμπεριφορά. Οι μαθητές/τριες καλούνται να συμμετέχουν σε μία εικονική δίκη είτε ως κατήγοροι είτε ως υπερασπιστές του ήρωα που εκδήλωσε τη συγκεκριμένη  συμπεριφορά. Οι μαθητές/τριες έχουν τη δυνατότητα να μιλήσουν δύο  φορές. Την πρώτη φορά θα αναπτύξουν, ως κατήγοροι ή ως υπερασπιστές τα
βασικά επιχειρήματά τους (διάρκεια ομιλίας 1 ́με 2 ́), ενώ θα προσπαθήσουν να τεκμηριώσουν, να αποδείξουν την άποψή τους με παραδείγματα ή μαρτυρίες μέσα από τα παραμύθια που προτείνονται. Κατά τη δευτερολογία τους θα προσπαθήσουν να αντικρούσουν τα επιχειρήματα του δικαστικού αντιπάλου. Η διάρκεια της δευτερολογίας θα είναι πάλι 1'με2΄.

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις 5ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΗΤΟΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ