Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ' ΤΑΞΗΣ

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ' ΤΑΞΗΣ

Την Παρασκευή 5 Μαΐου οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας στο πλαίσιο  του μαθήματος της Ιστορίας παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα “Παιχνίδια αρχαίας Ελλάδας” από τον πολιτιστικό φορέα ΓΑΙΑ. Ένα πρόγραμμα που μετέφερε για μιάμιση ώρα τα παιδιά πίσω στο χρόνο. Είδαν, αλλά κυρίως έζησαν όπως στην αρχαία Ελλάδα, με τα παιχνίδια εκείνης της εποχής. Παιχνίδια από ξύλο, από πηλό, από σχοινί… παιχνίδια με αγάπη και δημιουργικότητα. Το πρόγραμμα, πέρα από την αναπόληση στην αρχαία Ελλάδα, στόχευε στην ευγενή άμιλλα, την ομαδικότητα, την συνεργασία. Έτσι οι μαθητές ταξίδεψαν στον χρόνο και γνώρισαν πώς ψυχαγωγούνταν τα παιδιά στην αρχαία Ελλάδα. Έπαιξαν πολλά παιχνίδια «κυνηγώντας» βαθμούς προσπάθειας, άμιλλας, διασκέδασης, εμψύχωσης, αλληλοσεβασμού και διαφορετικότητας.

Στο τέλος οι νικητές (δηλαδή όλα τα παιδιά μιας και όλα διασκέδασαν, άρα όλα κέρδισαν), έφτιαξαν τη δική τους σβούρα από πηλό, αγαπημένο παιχνίδι των παιδιών στην αρχαία Ελλάδα!  Μετά από 4-5 μέρες που θα έχει στεγνώσει,  θα την ζωγραφίσουν και θα έχουν κάτι να θυμούνται από αυτή την όμορφη “περιπέτεια”.