Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπ/κές Δράσεις ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΘΟΛΩΤΟ ΤΑΦΟ ΤΩΝ ΑΧΑΡΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΘΟΛΩΤΟ ΤΑΦΟ ΤΩΝ ΑΧΑΡΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ

Οι μαθητές της Γ τάξης επισκέφτηκαν τον Θολωτό Τάφο των Αχαρνών που χρονολογείται στον 14 ο -13 ο αιώνα π.Χ. και είναι ο καλύτερα διατηρημένος μυκηναϊκός τάφος της Αττικής. Ξεναγήθηκαν στο Μουσείο των Αχαρνών και γνώρισαν κάποια από τα πολυάριθμα αρχαιολογικά ευρήματα του ταφικού θαλάμου. Η αρχαιολογική συλλογή του αντιπροσωπεύει χρονολογικά όλες τις φάσεις της κατοίκησης από την ύστερη νεολιθική περίοδο έως τα μεταβυζαντινά χρόνια (4.600 π.Χ.- 12 ο αιώνας μ.Χ). Παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον και χαρά το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανασκαφής με την υπεύθυνη αρχαιολόγο κ. Κατσανδρή, γονέα μαθητή του σχολείου, καθώς και τους συνεργάτες της. Το πρόγραμμα έχει βιωματικό χαρακτήρα και δίνει στα παιδιά την ευκαιρία να γνωρίσουν την επιστημονική διαδικασία της ανασκαφής και διαχείρισης των αρχαιολογικών ευρημάτων. Σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες και με τα εργαλεία των αρχαιολόγων δίπλα από κάθε σκάμμα έσκαψαν και «ανακάλυψαν» αρχαιολογικά ευρήματα. Στη συνέχεια ανά ομάδες συμμετείχαν στην καταγραφή, συντήρηση και συναρμολόγησή τους.