Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΚΗΠΟ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΚΗΠΟ

Την Παρασκευή 10 Μαϊου, οι μαθητές της Γ'  τάξης, επισκέφθηκαν τον Βοτανικό Κήπο Διομήδους. Ο Βοτανικός Κήπος λειτουργεί υπό την αιγίδα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ουσιαστικά πρόκειται για τον μεγαλύτερο βοτανικό κήπο των Βαλκανίων, καθώς φιλοξενεί δεκάδες χιλιάδες είδη φυτών εγχώριων και ξένων.

Οι μαθητές στα πλαίσια της γνωριμίας αλλά κι ευαισθητοποίησης σχετικά με το περιβάλλον, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν έναν περίπατο μέσα σε αυτό το ιδανικό φυσικό καταφύγιο χλωρίδας και πανίδας. Παρακολούθησαν την ξενάγηση και την αφήγηση μύθων της αρχαιότητας σχετικά με το νερό και τα φυτά και ήρθαν ακόμη πιο κοντά στο φυσικό στοιχείο. Δεν έλειψε το παιχνίδι και η ψυχαγωγία, καθώς πρόκειται για τον ιδανικότερο χώρο για τέτοιες δραστηριότητες!

Φεύγοντας τα παιδιά περιέγραφαν ότι επισκέφτηκαν έναν παράδεισο στη γη...

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Γ' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΒΟΤΑΝΙΚΟ ΚΗΠΟ