Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΤΟ ΣΚΛΑΒΙ"

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΤΟ ΣΚΛΑΒΙ"

Την Τρίτη και την Τετάρτη στις 3 και 4 Δεκεμβρίου, οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση "Το Σκλαβί", στο θέατρο ΠΟΡΤΑ. «Το Σκλαβί» βασίζεται στο ομώνυμο συμιακό παραμύθι, όπως αυτό περιλαμβάνεται στη συλλογή Παραμύθια του λαού μας, που επιμελήθηκε ο Γιώργος Ιωάννου, καθώς και στον τόμο Το Φιδόδεντρο, που έχει επιμεληθεί ο Κώστας Καφαντάρης. Τοποθετείται σε μια εποχή όπου «οι άλλες χώρες ήταν ακόμη μακρινές, που τα βιβλία τα 'γράφαν με το χέρι και που οι μέρες δεν περνούσαν τόσο γρήγορα». Τα παιδιά το αγκάλιασαν με θέρμη και το παρακολούθησαν με μεγάλη χαρά !