Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΒΡΑΧΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Ε' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΒΡΑΧΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές μας της Ε' Δημοτικού έκαναν ένα μάθημα ιστορίας χωρίς βιβλία και διαγωνίσματα!
Ήταν η στιγμή να γίνουν εικόνα όσα διδάχθηκαν στην Ιστορία της προηγούμενης τάξης για τον χρυσό αιώνα του Περικλή, για την Ακρόπολη, για τους κούρους και τις κόρες και για την Αθήνα. Ο περίπατος μας ξεκίνησε απέναντι από τον Ναό του Ολυμπίου Διός στην αρχή της οδού Διονυσίου Αρεοπαγίτου. Χαζέψαμε τα όμορφα οικήματα του 19ου και του 20ου αιώνα καθώς και κάποια πανέμορφα κτήρια της εποχής του μεσοπολέμου, μέχρι να ξεκινήσουμε την τελική ανάβαση προς την αρχαιολογική τοποθεσία, έχοντας απέναντί μας τον επιβλητικό λόφο του Φιλοπάππου και την ιστορική Πνύκα. Η διαδρομή προς τον Ιερό Βράχο είχε αρκετές στάσεις για να θαυμάσουμε το φημισμένο Ωδείο Ηρώδου Αττικού, τα Προπύλαια, τις Καρυάτιδες στο Ερέχθειο, τον Ναό της Αθηνάς Νίκης και τέλος, το σπουδαίο μνημείο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς, τον Παρθενώνα.   Όλα αυτά έγιναν πραγματικότητα με τη βοήθεια της αρχαιολόγου και αγαπημένης μαμάς του σχολείου μας, Μαρίας Τσιχλή, και την ευχαριστούμε θερμά γι’ αυτό.