Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις Ο Σ.Κ.Ε.Π. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ' ΤΑΞΗΣ

Ο Σ.Κ.Ε.Π. ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Δ' ΤΑΞΗΣ

Την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2023 επισκέφτηκαν το σχολείο μας μέλη του Σ.Κ.Ε.Π.  (Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) για να συνομιλήσουν με τους μαθητές της Δ΄ τάξης, με σκοπό την ενημέρωση και εξοικείωση με την αναπηρία, αλλά και για την κοινωνική ένταξη των ανθρώπων με αναπηρία και γενικότερα των κοινωνικά ευάλωτων και περιθωριοποιημένων ομάδων.

Η δράση υλοποιήθηκε από την κ. Κοντοβά Δήμητρα και την κ. Καλημέρη Ειρήνη, νέες με αναπηρία και την κ. Τρομπέτα Ειρήνη, υπεύθυνη επικοινωνίας Γενικής και Ειδικής αγωγής, οι οποίες έθιξαν με έναν τρόπο απλό και αυθόρμητο ζητήματα που απασχολούν τα άτομα με αναπηρία και απάντησαν στις ερωτήσεις των μαθητών μας χωρίς περιστροφές λύνοντας απορίες. Επιπλέον μας αφηγήθηκαν πώς βρήκαν λύσεις και τρόπους για να νικήσουν τις αντιξοότητες.

Εξάλλου το 8ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς συμμετέχει σε δράσεις για μια συμπεριληπτική κοινωνία όπου όλοι θα αισθάνονται αποδεκτοί και χρήσιμοι. Σε αυτό το πλαίσιο οι μαθητές όλων των τάξεων υλοποίησαν πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων τη δράση hop-oninclusion του ΣΚΕΠ «Ένα ανοικτό μυαλό χωράει τον κόσμο όλο».

Το hop-on inclusion Διαδικτυακό Hub Ενημέρωσης & Εξοικείωσης με την Αναπηρία για να φτιάξουμε μαζί, έναν κόσμο με νέα πρότυπα!