Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α' και Β' ΤΆΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΤΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α' και Β' ΤΆΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΑΡΤΟΥ

Την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2023 οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου όπου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ‘Το δωδεκαήμερο των Χριστουγέννων’. Το Μουσείο Άρτου που βρίσκεται στο παραδοσιακό χωριό Βαρνάβα, σε κατάφυτη περιοχή, αποτέλεσε μια πολύ καλή ευκαιρία για απόδραση στη μητέρα φύση, όπου οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τη διαδικασία παρασκευής του ψωμιού και έθιμα της χώρας μας, βασισμένα στον κύκλο της ζωής και στον κύκλο του χρόνου, να δουν παραδοσιακά ψωμιά –πραγματικά έργα τέχνης και να φτιάξουν χριστουγεννιάτικα στολίδια από ζυμάρι. Η επίσκεψη στο Ευρωπαϊκό Μουσείο Άρτου υπήρξε ιδιαίτερα εποικοδομητική για τους μικρούς μας μαθητές, καθώς μεταξύ των λαογραφικών και ιστορικών γνώσεων που έλαβαν, εμπλούτισαν τις γνώσεις τους για την καλλιέργεια των δημητριακών και τη συμβολική αξία του ψωμιού στις εθιμοτυπικές σχέσεις των ανθρώπων.