Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΑΔΕΣΠΟΤΑ" για την Γ' Τάξη

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΑΔΕΣΠΟΤΑ" για την Γ' Τάξη

Στις 15 Ιανουαρίου, επισκέφθηκε το σχολείο μας η θεατρική ομάδα Hippo Theatre Group, που δραστηριοποιείται εδώ και χρόνια στο χώρο του παιδικού θεάτρου. Μας παρουσίασσν την παράσταση "Αδέσποτα", που παρακολούθησε η Γ΄ Δημοτικού. Πρόκειται για ένα θεατρικό έργο με βασικό θέμα την ευαισθητοποίηση των μικρών παιδιών απέναντι στα αδέσποτα ζώα. Χρησιμοποιώντας την έντονη σωματικότητα και ενέργεια, την ιδιαίτερη κινησιολογία και την διάδραση με το κοινό, η παράσταση  πρόσφερε στους μικρούς θεατές ένα θέαμα γεμάτο εκπλήξεις, ανατροπές, χιούμορ και συγκίνηση.  Ανάμεσα στα παραστασιακά κομμάτια του έργου μπαίνουν εμβόλιμα δραστηριότητες θεατρικού παιχνιδιού και εκπαιδευτικού δράματος που οδήγησαν τους μαθητές σε μια ουσιαστική βιωματική εμπειρία, με στόχο να εμβαθύνουν στα νοήματα του έργου. Οι παιδαγωγικοί στόχοι της παράστασης ήταν η ανάπτυξη και προώθηση του φιλοζωικού αισθήματος και η ενίσχυση της οικολογικής σκέψης και συμπεριφοράς μέσα από την αγάπη και τον σεβασμό προς όλα τα έμβια όντα. Τους ευχαριστούμε πολύ για την ωραία εμπειρία!

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Επισκέψεις ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΑΔΕΣΠΟΤΑ" για την Γ' Τάξη