Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Erasmus 2019-2022 ΣΧΟΛΕΙΟ A game for children`s rights: Find them and take them! Ένα παιχνίδι για τα δικαιώματα των παιδιών: Βρέστα και πάρτα!

Erasmus 2019-2022

The most memorable way children and young people can learn about their rights is by playing.” Bernt Aasen, Regional Director of UNICE

"Find them and take them!" is a treasure hunt game about children`s rights.

This game includes 10 missions involving 12 rights from the International Convention on the Rights of the Child.

Students are called to carry out a variety of activities such as small-scale research, quizzes, creating memes, posters, poems, songs and crosswords, painting, photos, videos, interviews, writing short stories, and fairy tales. Participation in this game gives our students the opportunity for pleasant, collaborative activities, communication, exchange of views, information, and artistic creation. In addition, the game is aimed at empowering students to get acquainted with the meaning of children`s rights. A great adventure begins with this game.

Today we received our first mission regarding the first right of children to an adequate standard of living, home, food, clothing, and security.

Our teams have two weeks to write their own story and illustrate it!
We will play the game and we will be informed about children's rights, our rights!

Our teams:         1. The gladiators
                           2. Imagine
                           3. Home Together
                           4. Girls` team
                           5. The winged girls
                           6. Legends and gods
                           7. Girls` power
                           8. The pointed hats
                           9. The 6 friends
                           10. The smart girls
                           11. Five amazing children
                           12. Impostors
                           13. The beautiful elves
                           14. The gang of four
                           15. The Killers

The winning teams receive prizes and collect stars!

Το παιχνίδι ΒΡΕΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΑ εντάχθηκε στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων των τμημάτων Δ1, Ε2 και Ε3. Στο Δ1 εντάχθηκε στη θεματική «Ανθρώπινα δικαιώματα (Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη) ενώ στα τμήματα Ε2 και Ε3 στη θεματική «Εθελοντισμός-Διαμεσολάβηση (Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη).  Επιπλέον, η συγκεκριμένη δράση υποβλήθηκε ως Πολιτιστικό Πρόγραμμα στη Δ.Π.Ε. Β΄ Αθήνας με τίτλο «Έχεις Δικαιώματα; Βρέστα και πάρτα!». Η ευαισθητοποίηση και ενημέρωση σχετικά με το παιχνίδι ξεκίνησε με τη διοργάνωση της πρώτης Συνέλευσης των παιδιών.

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας χωρίστηκαν σε ομάδες, βρήκαν τα ονόματα της ομάδες του και έδωσαν ιδέες σχετικά με το είδος των αποστολών που θα ήθελαν να πραγματοποιήσουν.

Στη συνέχεια, οι αποστολές δημιουργήθηκαν από την υπεύθυνη εκπαιδευτικό και μοιράζονταν κάθε εβδομάδα στις ομάδες.
Οι ομάδες  συναντιόντουσαν και συνεργάζονταν εκτός σχολείου για να εκτελέσουν τις αποστολές τους.. Η κάθε ομάδα παρουσίαζε στην τάξη τις δημιουργίες της και στη συνέχεια η αξιολόγηση γινόταν από τους υπόλοιπους μαθητές που έδιναν έναν βαθμό από το 2 έως το 5 στις κατηγορίες
1. Συνεργασία
2. Πρωτοτυπία
3. Μήνυμα
4. Αισθητικό αποτέλεσμα

Οι τρεις πρώτες νικήτριες ομάδες κέρδιζαν έντυπους επαίνους και αστέρια.

Κατά τη διάρκεια των δράσεων μας αξιοποιήθηκε το υλικό της «ΠΡΩΤΑ.12» («Πρωτοβουλία για το Άρθρο 12»), μιας κίνησης που αποβλέπει στη διάδοση και εφαρμογή του άρθρου 12  της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού.
Χρησιμοποιήθηκαν οι ιδέες που προτείνονταν για τη δημιουργία αποστολών αλλά και το ψηφιακό υλικό (Βίντεο, ιστορίες, παρουσιάσεις) από δημιουργίες μαθητών την προηγούμενη χρονιά. Δημιουργήθηκαν 10 αποστολές που αντιστοιχούν στα 12 δικαιώματα.  Οι ψηφιακές και καλλιτεχνικές εργασίες των μαθητών και μαθητριών μας παρουσιάστηκαν στα blogs των τμημάτων και εμπλούτισαν τους φάκελους των μαθητών/τριών στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων.  Επίσης, οι αποστολές, τα βασικά στοιχεία του παιχνιδιού και οι κυριότερες δημιουργίες αποτυπώθηκαν στο ακόλουθο padlet.

Μέσα από καινοτόμες διδακτικές πρακτικές και σε ένα πλαίσιο δημοκρατίας και ελευθερίας, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας εκφράστηκαν σχετικά με τα δικαιώματα των παιδιών και προετοιμάστηκαν για να γίνουν ενεργοί πολίτες που συνεργάζονται και αναλαμβάνουν υπεύθυνη και ενεργή δράση για έναν καλύτερο κόσμο.

Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες για τις υπέροχες δημιουργίες τους!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Βάσια Χασιώτη
Τμήματα: Δ1, Ε2 και Ε3