Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σεμινάρια-Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

Την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2019 οι μαθητές της Στ τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον κ. Καραμπερόπουλο Δημήτριο, Διδάκτορα της Ιστορίας της Ιατρικής, Παιδίατρο και Πρόεδρο της Εταιρείας Μελέτης Φερών Βελεστίνου - Ρήγα. Ο κ. Καραμπερόπουλος μίλησε για τον Ρήγα Βελεστινλή και το έργο του. Παρουσίασε τη "Χάρτα της Ελλάδος" όπως τη δημιούργησε ο Ρήγας, τα έργα του "Φυσικής απάνθισμα", τα "Δίκαια του Ανθρώπου", το "Σύνταγμα", και τον "Θούριο". Μέσα από τη συζήτηση οδήγησε τους μαθητές να παρατηρήσουν τα έργα του Ρήγα Βελεστινλή, όπως το "Ρόπαλο του Ηρακλέους" στους χάρτες του. Τον ευχαριστούμε τόσο για την επίσκεψή του στο σχολείο μας και τη δυνατότητα να μάθουμε από πρώτο χέρι, πώς ένας ερευνητής, με επίμονη και σκληρή, αλλά απολαυστική, δουλειά μπορεί να φωτισει σκοτεινά σημεία της ιστορίας, όσο και για τα έργα του που δώρισε στη σχολική βιβλιοθήκη μας!