Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σεμινάρια-Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ"

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ"

Τη Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε Διασχολική Ημερίδα για το 8ο Δημοτικό Σχολείο Κηφισιάς και το Δημοτικό Σχολείο Εκάλης με τίτλο "Η Συνέλευση των παιδιών ". Τα πρώτα βήματα άσκησης στη Δημοκρατία με κεντρικούς ομιλητές- εμψυχωτές τον κ. Μόσχο Γιώργο, νομικό και Βοηθό του Συνήγορου του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού και την κ. Καλησώρα Ασπασία εκπαιδευτικό της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Πρόσφατα συνέγραψαν το βιβλίο-οδηγό "Η συνέλευση των παιδιών. Τα πρώτα βήματα άσκησης στη Δημοκρατία ". Ο οδηγός έχει εγκριθεί ως εκπαιδευτικό υλικό από το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής και το Υπουργείο Παιδείας.

Η επιμόρφωση είχε ως σκοπό να δώσουμε τη δυνατότητα στα παιδιά να αποτελούν τους πρωταγωνιστές της σχολικής τους καθημερινότητας, μέσω του θεσμού της σχολικής Συνέλευσης.

Έτσι μέσα από το βιωματικό σεμινάριο εξερευνήσαμε τον τρόπο με τον οποίο τα παιδιά μπορούν να εκφράσουν ελεύθερα τη γνώμη τους για ζητήματα που τα αφορούν και να συνδιαμορφώσουν το περιβάλλον μάθησης και να νιώσουν ότι συμμετέχουν ως ισότιμα μέλη της σχολικής κοινότητας.