Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σεμινάρια-Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις ΔΡΑΣΕΙΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΓΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Με μεγάλη χαρά το Σχολείο μας καλωσορίζει τις δράσεις ψηφιακής εκπαίδευσης που υλοποιεί η Περιφέρεια Αττικής και απευθύνεται τόσο σε γονείς όσο και σε εκπαιδευτικούς του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς.

Κύριος στόχος των συγκεκριμένων δράσεων είναι η εκπαίδευση πολιτών μέσα από τη λειτουργία 100 σταθερών σημείων ψηφιακής εκπαίδευσης που θα δημιουργηθούν σε Διοικητικές Μονάδες της Περιφέρειας Αττικής και σε σχολεία. Για την υλοποίηση των εκπαιδεύσεων θα υπάρχει στενή συνεργασία με την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων ΕΕΤΤ και το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου.

Οι υπηρεσίες εκπαίδευσης θα παρέχονται στους πολίτες από εξειδικευμένα στελέχη και πιστοποιημένους εκπαιδευτές, ενώ αντικείμενο της εκπαίδευσης είναι η ανάπτυξη ικανοτήτων (αναζήτησης, διαχείρισης, αξιολόγησης κ.ά.) ψηφιακού περιεχομένου ώστε οι εκπαιδευόμενοι να κατανοούν το πλήθος των πληροφοριών που λαμβάνουν καθημερινά.

Στο παραπάνω πλαίσιο το Σχολείο μας θα αποτελέσει μια ανάλογη εστία και πιο συγκεκριμένα την Τετάρτη 15 Οκτωβρίου 2021 πρόκειται να πραγματοποιηθεί διαδικτυακά επιμόρφωση για την απόκτηση ψηφιακών γνώσεων και ικανοτήτων αναφορικά με την επίγνωση των κινδύνων του Διαδικτύου που πλήττουν την ψυχική υγεία ενηλίκων και παιδιών (εθισμός στο Διαδίκτυο, διαδικτυακός εκφοβισμός, σεξουαλική παρενόχληση, διαδικτυακή αποπλάνηση κ.ά.).