Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σεμινάρια-Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΣ

Η ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ-ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΑΣ

Την Τρίτη 7 Δεκεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε η ενδοσχολική επιμόρφωση  των εκπαιδευτικών του σχολείου με θέμα:

« Η Συνέλευση των Παιδιών – Δημιουργώντας κοινότητες μάθησης και χαράς»

με ομιλήτρια την κ.  Ασπασία Καλησώρα, εκπαιδευτικό και συγγραφέα του βιβλίου- οδηγού "Η συνέλευση των παιδιών - Τα πρώτα βήματα άσκησης στη Δημοκρατία". Ο οδηγός έχει εγκριθεί ως εκπαιδευτικό υλικό από το Ινστιτούτο  Εκπαιδευτικής Πολιτικής και το Υπουργείο Παιδείας. Η επιμόρφωση είχε ως σκοπό να δώσουμε τη δυνατότητα στα παιδιά να  αποτελέσουν τους πρωταγωνιστές της σχολικής τους καθημερινότητας, μέσω  του θεσμού της σχολικής Συνέλευσης. Αποτελεί δε μέρος του εκπαιδευτικού σχεδιασμού για το σχολικό έτος 2021-2022 και εντάσσεται στον Θεματικό Κύκλο "Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ - Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη".