Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σεμινάρια-Ενδοσχολικές Επιμορφώσεις ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ' ΤΑΞΗΣ

ΟΜΙΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ' ΤΑΞΗΣ

Την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2023 επισκέφτηκαν το σχολείο μας η κα Τσέργα Μαρία, Επισκέπτρια Υγείας και η κα Αργυρού Ασπασία, Αιματολόγος του τμήματος αιμοδοσίας του Γενικού Ογκολογικού Νοσοκομείου Κηφισιάς «Οι Άγιοι Ανάργυροι» με σκοπό να ενημερώσουν και να ευαισθητοποιήσουν τους μαθητές της ΣΤ τάξης για την εθελοντική αιμοδοσία. Μίλησαν για την αξία, τα οφέλη και την αναγκαιότητα της εθελοντικής αιμοδοσίας καθώς και για τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία της αιμοδοσίας. Η ομιλία έγινε στο πλαίσιο δράσης που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας, την Τετάρτη 15 Μαρτίου 2023, ημέρα παράδοσης βαθμολογίας β΄ τριμήνου, θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας εθελοντική αιμοδοσία σε συνεργασία με το νοσοκομείο Κηφισιάς, την επισκέπτρια υγείας/σχολική νοσηλεύτρια κα Χατζηιωαννίδου Παναγιώτα και των μαθητών της ΣΤ τάξης. Θα ιδρυθεί τράπεζα αίματος για τον Σύλλογο Γονέων του 8ου Δημοτικού Σχολείου Κηφισιάς, με στόχο να πραγματοποιείται κάθε χρόνο.

Σας καλούμε να στηρίξετε την προσπάθεια μας αυτή στην κορυφαία μορφή εθελοντισμού.

Σας περιμένουμε όλους!