Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Νέα-Ανακοινώσεις ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2019

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2019

Σας ενημερώνουμε ότι οι εκπαιδευτικές δράσεις και οι εκδρομές, για το Γ΄ Τρίμηνο του Σχολικού Έτους 2018 – 2019, σύμφωνα με το ΠΔ79/2017, έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

ΜΑΡΤΙΟΣ 2019

• Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019,  συμμετοχή στα ΔΡΟΣΙΝΕΙΑ του Δήμου Κηφισιάς, των Γ΄ και Δ΄ τάξεων. Η μετακίνηση των μαθητών θα γίνει με λεωφορεία και ευθύνη του αθλητικού τμήματος του Δήμου Κηφισιάς.
  • Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019,  επίσκεψη των μαθητών της Ε΄τάξης, στον Εθνικό Δρυμό Πάρνηθας, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος «Μαθαίνω για τα Δάση – 17 Βιώσιμοι Στόχοι Ανάπτυξης», Διεθνές Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπ/σης. Τιμή 3 ευρώ

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2019

• Τρίτη 2 Απριλίου 2019, θα πραγματοποιηθεί η 2η τηλεδιάσκεψη του Στ2 τμήματος, στο πλαίσιο του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ (ΕΔΙΒΕΑ, Πανεπιστήμιο Κρήτης), με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»
  • Πέμπτη 4 Απριλίου 2019, παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Το αγόρι με τη βαλίτσα», από τους μαθητές της Α΄ τάξης, στο θέατρο ΚΑΠΠΑ, Κυψέλης 2, Αθήνα. Τιμή 10 ευρώ
  • Τρίτη 9 Απριλίου 2019, ΔΩΡΕΑΝ συμμετοχή των μαθητών του Στ1 τμήματος, στο εργαστήριο δημιουργίας βιβλίου και βιβλιοδεσίας του, «Βουτιά στο Βιβλίο», στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας. Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στον χώρο του σχολείου.
  • Τρίτη 16 Απριλίου 2019, ΔΩΡΕΑΝ συμμετοχή των μαθητών του Στ3 τμήματος, στο εργαστήριο δημιουργίας βιβλίου και βιβλιοδεσίας του, «Βουτιά στο Βιβλίο», στο πλαίσιο του προγράμματος φιλαναγνωσίας. Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στον χώρο του σχολείου.
  • Τετάρτη 17 Απριλίου 2019, επίσκεψη των μαθητών του σχολείου στο Μέγαρο Μουσικής, για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα «Γνωρίστε την ορχήστρα, τους συνθέτες και το Μέγαρο Μουσικής!». Τιμή 8 ευρώ

ΜΑΪΟΣ  2019

• Παρασκευή 10 Μαΐου 2019, επίσκεψη των μαθητών της Γ΄τάξης στον Βοτανικό Κήπο, για να παρακολουθήσουν        το πρόγραμμα «Μύθοι για το νερό – Μύθοι για τα φυτά» μέσα από την αρχαία ελληνική μυθολογία. Τιμή 7 ευρώ.
  • Τρίτη 14 Μαΐου 2019, θα πραγματοποιηθεί η 3η τηλεδιάσκεψη του Στ2 τμήματος, στο πλαίσιο του προγράμματος ΟΔΥΣΣΕΑΣ (ΕΔΙΒΕΑ, Πανεπιστήμιο Κρήτης), με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»
  •  Τετάρτη 15 Μαΐου 2019, ΔΩΡΕΑΝπαρακολούθηση καισυμμετοχήτων μαθητών των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων του σχολείου στο πρόγραμμα πρώτων βοηθειών, “KidsSafeLife”.

ΙΟΥΝΙΟΣ 2019

• Παρασκευή 7 Ιουνίου 2019, θα πραγματοποιηθεί η γιορτή λήξης του σχολικού έτους, το απόγευμα, στον αύλειο χώρο του σχολείου, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου. Τους μαθητές θα συνοδεύει η ομάδα «Μπρατσέρα» των Encardia. Οι μαθητές θα ταξιδέψουν στα μήκη και στα πλάτη του Ελληνισμού. Από την Κρήτη ως τη Θράκη και την Ήπειρο, από το Αιγαίο και τη Μικρασία ως τη Νότια Ιταλία, μέσα από τη μουσική, τον χορό και το τραγούδι. (η τιμή θα ανακοινωθεί σύντομα)
  • Τετάρτη 12 Ιουνίου 2019, εκδρομή στο Leordario Entertainment Club, στον Γέρακα Αττικής, για τους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου. Τιμή 11 ευρώ

Για τη συμμετοχή σε κάθε δραστηριότητα είναι απαραίτητη η Υπεύθυνη Δήλωση των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών. Για οποιαδήποτε προσθήκη στις δράσεις ή αλλαγή θα ενημερωθείτε εγκαίρως με ανακοίνωση.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων                                                            Η Διευθύντρια του Σχολείου

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Νέα-Ανακοινώσεις ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ Γ' ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2019