Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Νέα-Ανακοινώσεις ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΡΑΣΕΩΝ - ΕΚΔΡΟΜΩΝ 2019-2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΡΑΣΕΩΝ - ΕΚΔΡΟΜΩΝ 2019-2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι οι πολιτιστικές και άλλες δράσεις, τα εκπαιδευτικά προγράμματα, οι εκδρομές, για το σχολικό έτος 2019-2020, έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2019

• Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019, στον χώρο του σχολείου θα γίνει παρουσίαση του αθλήματος του Βόλεϋ, διάρκειας 1 ώρας, για όλες τις τάξεις, από τον Αθλητικό Σύλλογο Κηφισιάς. Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά.

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2019

• Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 2019, Δωρεάν επίσκεψη και ενημέρωση του Σ.Κ.Ε.Π. (Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) με θέμα τη διαφορετικότητα και την αναπηρία, για τις Δ΄, Στ΄ τάξεις (11.00π.μ.). Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά.
  • Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019, Δωρεάν επίσκεψη και ενημέρωση του Σ.Κ.Ε.Π. (Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους) με θέμα τη διαφορετικότητα και την αναπηρία, για την Ε΄ τάξη (11.00π.μ.). Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά.
  • Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2019: Τρισδιάστατη ξενάγηση στο σπίτι του Καραγκιόζη και, παρακολούθηση της παράστασης «Ο Καραγκιόζης και το δέντρο της μουσικής», στο Μέγαρο Μουσικής από το «Θέατρο Σκιών» και ζωντανή μουσική. Την παράσταση θα παρακολουθήσουν οι μαθητές των Α΄,Β΄,Γ΄ τάξεων (10 ευρώ )
  • Τρίτη 19 Νοεμβρίου 2019: Τρισδιάστατη ξενάγηση στο σπίτι του Καραγκιόζη και, παρακολούθηση της παράστασης «Ο Καραγκιόζης και το δέντρο της μουσικής», στο Μέγαρο Μουσικής από το «Θέατρο Σκιών» και ζωντανή μουσική. Την παράσταση θα παρακολουθήσουν οι μαθητές των Δ΄,Ε΄,Στ΄ τάξεων (10 ευρώ).

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2019

• Τρίτη 3 Δεκεμβρίου 2019: παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Το Σκλαβί», στο Θέατρο Πόρτα. Την παράσταση θα παρακολουθήσουν οι μαθητές των Α΄,Β΄,Γ΄ τάξεων (10 ευρώ )
  • Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Το Σκλαβί», στο Θέατρο Πόρτα. Την παράσταση θα παρακολουθήσουν οι μαθητές των Δ΄,Ε΄,Στ΄ τάξεων (10 ευρώ )
  • Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 2019: παράδοση ελέγχων Α΄ Τριμήνου και ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων, 13:15-14:00

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2020

• Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020, Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Φωτοκόμικ» από τον ΚΑΡΠΟ (Κέντρο Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας) για τη Γ΄τάξη, στον χώρο του σχολείου (6 ευρώ)
  • Δευτέρα 20 Ιανουαρίου 2020, Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Ρεπορτάζ» από τον ΚΑΡΠΟ (Κέντρο Εκπαιδευτικών Δράσεων και Διαπολιτισμικής Επικοινωνίας) για τη Δ΄τάξη, στον χώρο του σχολείου (6 ευρώ)
  • Τρίτη 21 Ιανουαρίου 2020, πρόγραμμα αιμοδοσίας από το Εθνικό Κέντρο Αιμοδοσίας στο Μενίδι (ΕΚΕΑ), για τη ΣΤ΄ τάξη (3 ευρώ)
  • Δευτέρα 27 Ιανουαρίου 2020, γνωριμία με την ΟΠΕΡΑ, πρόγραμμα στον χώρο του σχολείου για τις Ε΄ και Στ΄ τάξεις του σχολείου (6 ευρώ)

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2020

• Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020, εκπαιδευτική επίσκεψη στο «Μέλι Αττικής», για τη ΣΤ΄ τάξη (3 ευρώ)
  • Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020, εκπαιδευτική επίσκεψη στο «planet physics”, για την Ε΄ τάξη ( 10 ευρώ)
  • Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου 2020, Alcedo Folk Band,συγκρότημα των encardia ,στο χώρο του σχολείου, για όλες τις τάξεις (4 ευρώ)

ΜΑΡΤΙΟΣ 2020

• Τρίτη 10 Μαρτίου 2020, παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «ΟΔΥΣΣΕΙΑ» στο θέατρο ΟΛΥΜΠΙΑ, τάξη Γ΄ (10 ευρώ )
  • Τετάρτη 11 Μαρτίου 2020, στον χώρο του σχολείου θα γίνει δωρεάν παρουσίαση του αθλήματος της τοξοβολίας ,για όλες τις τάξεις. Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά τις υπόλοιπες ώρες.
  • Τετάρτη 18 Μαρτίου 2020, επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Πεντέλης, για τις Ε΄ & ΣΤ΄ τάξεις (6 ευρώ )
  • Παρασκευή 20 Μαρτίου 2020 α) παράδοση βαθμολογίας Β΄ τριμήνου 13:15-14:00 και ενημέρωση γονέων και κηδεμόνων, β) εθελοντική αιμοδοσία γονέων και κηδεμόνων στον χώρο του σχολείου, θα πραγματοποιηθεί από το νοσοκομείο Άγιοι Ανάργυροι της Κηφισιάς. Θα ζητηθεί δήλωση συμμετοχής έναν μήνα πριν. Ώρα αιμοδοσίας 11:00-15:30
  • Δευτέρα 30 Μαρτίου 2020, Αφήγηση παραμυθιών από τη συγγραφέα και αφηγήτρια, Εύη Γεροκώστα, για τις Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεις στον χώρο του σχολείου (οι εκπαιδευτικοί θα προϊδεάσουν τους μαθητές για τα βιβλία, αλλά δε θα τα διαβάσουν, ώστε να τα απολαύσουν από την παραμυθού-αφηγήτρια).

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2020

• Παρασκευή 3 Απριλίου 2020, επίσκεψη στο σχολείο της συγγραφέως, Λότη Πέτροβιτς, και συζήτηση με τους μαθητές των Ε΄ και Στ΄ τάξεων (οι εκπαιδευτικοί θα ενημερώσουν εγκαίρως ποια βιβλία θα διαβάσουν οι μαθητές)
  • Τρίτη 7 Απριλίου 2020, εκπαιδευτική επίσκεψη – ξενάγηση στην Αρχαία Αγορά για τη ΣΤ΄τάξη ( 7 ευρώ)
  • Τετάρτη 8 Απριλίου 2020, εκπαιδευτική επίσκεψη – ξενάγηση στο μουσείο της Ακρόπολης, για τη Δ΄ τάξη (8 ευρώ)