Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Νέα-Ανακοινώσεις ΣΧΟΛΕΙΟ Ένταξη του Σχολείου μας στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης

Το σχολείο μας μετά τη συμμετοχή του στον 5ο διαγωνισμό για τους 17  Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης όπου πήρε μέρος με τον τίτλο "Σύμπραξη Σχολείων για την Κλιματική Αλλαγή" διακρίθηκε και βραβεύτηκε για τις Δράσεις Συνεργασίας! Είμαστε όλοι περήφανοι για τη διάδραση και επικοινωνία των μαθητών του  Στ1 τμήματος. Οι μαθητές μας με την καθοδήγηση της Διευθύντριας του σχολείου, που ήταν υπεύθυνη για τη δράση, συνομίλησαν με κατοίκους της  περιοχής και έθεσαν τα ερωτήματά τους σχετικά με την Κλιματική Αλλαγή. Συμπλήρωσαν, επεξήγησαν και αλληλεπίδρασαν με τους μεγαλύτερους!  Με τις παρατηρήσεις και τις επισημάνσεις που έκαναν, διευκόλυναν τον διάλογο και ευαισθητοποίησαν τους παρευρισκόμενους! Οι μαθητές εκτός από την δια ζώσης επικοινωνία με την τοπική κοινότητα είχαν την ευκαιρία να εκφραστούν και μέσα από δικά τους έργα  ζωγραφικής, όπου απεικόνισαν τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης αλλά και τη δημιουργία ανάλογου ψηφιακού υλικού! Το αποτέλεσμα αυτής της προσπάθειας ήταν η διάκριση του σχολείου μας και η ένταξή μας στο "Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης".

Συγχαρητήρια Παίδες !