Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Νέα-Ανακοινώσεις ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ

ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Α' ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ

Την Τετάρτη 17/5 τα πρωτάκια μας πήγαν την τελευταία εκδρομή της σχολικής χρονιάς, που δε θα μπορούσε να είναι άλλη από μια πεζοπορία οικολογικού χαρακτήρα μέσα στον εθνικό δρυμό της Πάρνηθας, με τη συνοδεία των δασκάλων τους αλλά και πολλών γονέων που αποφάσισαν να κάνουν μαζί μας μια εξόρμηση στη φύση, συντροφιά με τα παιδιά τους.

Ξεκινώντας κάπου κοντά στις κεραίες που συχνά βλέπουμε αν παρατηρήσουμε το βουνό από μακριά, ξεκινήσαμε μια πορεία με πανοραμική θέα στον Σαρωνικό, τα Γεράνεια όρη, τον Παρνασσό, τη Δίρφυ και τον Ευβοϊκό κόλπο. Η πορεία μας κινήθηκε μέσα σε πυκνό ελατόδασος ακολουθώντας τα πορτοκαλί και κόκκινα σημάδια, και καταλήξαμε στο εκκλησάκι του Αγίου Πέτρου και τη Μόλα, όπου σταματήσαμε για παιχνίδια στη φύση, φαγητό και χαλάρωση.

Μέσα από την πεζοπορία αυτή, είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με τη φύση, να εισπνεύσουμε καθαρό οξυγόνο, να δούμε την πόλη από ψηλά, να παρατηρήσουμε τα γειτονικά βουνά της Αττικής μέχρι και τη θάλασσα και να μάθουμε χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τα δάση, τη συμπεριφορά μας απέναντι σε αυτά, την αναγνώριση μονοπατιών, τα φυτά που ευδοκιμούν σε αυτά και πολλές άλλες γνώσεις που μοιράστηκαν μαζί μας οι έμπειροι οδηγοί βουνού της ομάδας Armonia Zen.

Ήταν μια φανταστική εμπειρία! Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς που συνόδευσαν, η φύση και πάλι βρήκε τον τρόπο να μας φέρει πιο κοντά…