Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Τ.Π.Ε. ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ Τ.Π.Ε.

Τ.Π.Ε.

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ Τ.Π.Ε.

Καλώς ήρθατε μικροί μου μαθητές,

Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να διατηρείτε σταθερή την καλή σας διάθεση!

Σε μια εποχή που η χρήση των ΤΠΕ γίνεται τόσο αναγκαία, και για όσους από εσάς διαθέτετε υπολογιστή στο σπίτι, θα φροντίσω να αναρτώ προτάσεις για προαιρετικές εργασίες στο σπίτι, σε αυτήν την ιστοσελίδα. Σκοπός μας θα είναι να εξασκηθείτε σε εργαλεία που γνωρίζετε ήδη, είτε κατά την τρέχουσα ή και σε προηγούμενες σχολικές χρονιές. Θα φροντίσω να χρησιμοποιήσουμε κυρίως εργαλεία που είναι online, διαθέσιμα δηλαδή στο internet, ώστε να έχετε εύκολη και άμεση πρόσβαση, χωρίς εγκαταστάσεις λογισμικού στον υπολογιστή σας. Αν όμως χρειαστεί, ζητήστε τη βοήθεια κάποιου μεγάλου, σε περίπτωση που δεν τα καταφέρετε μόνοι σας.

Αν έχετε  αρκετό ελεύθερο χρόνο και δημιουργική διάθεση, μπορείτε να επισκέπτεστε την σελίδα του site μας με τις χρήσιμες

Τ.Π.Ε Δραστηριότητες

Ευκαιρία να θυμηθείτε τι έχουμε μάθει μαζί αλλά και να ανακαλύψετε μόνοι σας πολλά περισσότερα...Ήρθε η στιγμή να πιστέψετε ακόμη περισσότερο στις δυνατότητές σας !

Αν έχετε κάποια απορία ή αν απλά θελήσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου, θα είμαι στη διάθεσή σας στο email του μαθήματος: 8dkifis@gmail.com

Με όλη μου την αγάπη,

Η δασκάλα Πληροφορικής

Ειρήνη Παπαδοπετράκη

ΔΗΜΙΟΥΡΓΩ AVATAR ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΜΟΥ ΣΤΟ eclass

Αγαπημένοι μου μαθητές, κατά όλη την διάρκεια της σχολικής χρονιάς, έχουμε τονίσει πόσο σημαντικά είναι τα προσωπικά μας στοιχεία. Τώρα που χρησιμοποιούμε τόσο πολύ το διαδίκτυο για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας όλα αυτά που μάθαμε. Η πλατφόρμα eclass που χρησιμοποιείτε είναι μια επίσημη πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας και διασφαλίζει τα προσωπικά σας δεδομένα. Στο προφίλ μας, στα προσωπικά μας δεδομένα δηλαδή, μπορούμε να βάλουμε και την φωτογραφίας μας. Όπως έχουμε τονίσει πολλές φορές, προσπαθούμε πάντα να μη βάζουμε μια φωτογραφία του εαυτού μας, αλλά ένα avatar του εαυτού μας, δηλ μια εικόνα που μας μοιάζει (αν θέλουμε) ή απλά που μας αρέσει. Ας δημιουργήσουμε λοιπόν το avatar μας και ας το προσθέσουμε ως εικόνα προφίλ.

Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα και καλή διασκέδαση.  Αναμένω με πολύ περιέργεια να δω τις δημιουργίες σας!

Βήμα 1: Δημιουργώ ένα Avatar και το αποθηκεύω στο Υπολογιστή μου

1. Ανοίγω τον φυλλομετρητή μου ( Browser) πχ Google Chrome

2. Γράφω την διεύθυνση  https://avatarmaker.com/

3. Επιλέγω Αγόρι ή Κορίτσι

4. Θα επιλέξω από το (δείτε την εικόνα παρακάτω)

1. Mενού 1 (μπλέ τετράγωνο) το Πρόσωπο, τα Μάτια, τα Μαλλιά , τα Ρούχα και το Φόντο για το avatar μου.
  2. Σε κάθε από αυτές τις επιλογές, μου εμφανίζονται επιπλέον επιλογές στο από κάτω μενού 2 (πράσινο τετράγωνο) για να προσθέσω περισσότερες λεπτομέρειες.
  3. Από το μενού 3 (πορτοκαλί τετράγωνο) επιλέγω τα επιθυμητά χρώματα
  4. Τέλος, όταν έχω ολοκληρώσει την εικόνα μου, πατάω το Download (επιλογή 4 πορτοκαλί τετράγωνο) για να αποθηκευτεί η εικόνα μου στον υπολογιστή μου. Θα την βρω στον φάκελο Λήψεις (Downloads) του υπολογιστή μου

Βήμα 2: Ανεβάζω το avatar μου στη εικόνα του προφίλ μου  στο eclass

1. Ανοίγω τον φυλλομετρητή μου ( Browser) πχ Google Chrome

2. Γράφω την διεύθυνση https://eclass.sch.gr/

3. Δίνω το όνομα και το συνθηματικό μου (τον μυστικό κωδικό μου). Προσέχω αυτόν το κωδικό να τον ξέρω μόνο εγώ και οι γονείς μου. Είναι μυστικός, δεν τον λέω πουθενά!!!

4. Πατάω πάνω δεξιά πάνω στο όνομα μου και επιλέγω από το μενού που μου ανοίγει «Το προφίλ μου»

5. Πατάω πάνω αριστερά το κουμπάκι που γράφει «Αλλαγή»

6. Στην νέα οθόνη που εμφανίζεται , ψάξε κάπου στην μέση να βρεις Προσθήκη Εικόνας το και πάτα πάνω στο κουμπί «Επιλογή Αρχείου»

7. Από το παράθυρο αναζήτησης που σου άνοιξε, πήγαινε στον φάκελο «Λήψεις» (ή Downloads), βρες την εικόνα σου και πάτα το κουμπί Άνοιγμα (ή κουμπί Open ή διπλό κλικ πάνω στην εικόνα)

8. Τέλος πατάς το μπλε κουμπί Υποβολή …και αυτό ήταν!

Πατήστε εδώ για να δείτε τις νέες εργασίες!

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Α',Β'

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Γ',Δ'