Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Εκπαιδευτικές Δράσεις Ανά Τάξη ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Α',Β'

ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ - ΤΑΞΕΙΣ Α',Β'

ΤΑΞΕΙΣ Α',Β'

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ 11 ΜΕΧΡΙ 25 ΜΑΙΟΥ

Ζωγραφική για τη μητέρα

Μικρά μου λουλούδια, μία εβδομάδα που τελειώνει με την ομορφότερη γιορτή του χρόνου, τη Γιορτή της Μητέρας!!!   Ας ζωγραφίσουμε λοιπόν κάτι όμορφο για τη μαμά μας, κάτι που μετά μπορούμε να το εκτυπώσουμε και να της το χαρίσουμε μαζί με όλη μας την αγάπη!

Και μία επιπλέον δραστηριότητα για τους υπέροχους μαθητές της Β΄τάξης: Προσπαθήστε να ενώσετε τις εικόνες από τα μέρη του υπολογιστή με την ονομασία τους. Μπορούν φυσικά να προσπαθήσουν και τα απίθανα πρωτάκια μας!

ΠΑΤΗΣΤΕ στην εικόνα για να συνδέσετε σωστά τα μέρη του υπολογιστή

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ ΠΑΣΧΑ  (ΜΕΧΡΙ 11 ΜΑΙΟΥ)

Αγαπημένα μου παιδιά. Αυτές τις δύο εβδομάδες, θα ήθελα να πειραματιστείτε στη ζωγραφική και ειδικότερα στο μετάξι και την άμμο! Μην ξεχάσετε να ενεργοποιήσετε το Flash Player!

• Για το μετάξι πατήστε πάνω την εικόνα:

• Για την άμμο, πατήστε πάνω στην εικόνα:

• Επίσης, λόγω της Πρωτομαγιάς, θα μπορούσατε να μου φτιάξετε ένα όμορφο στεφάνι με λουλούδια στο TUX PAINT!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΡΙΤΗ (και διακοπών Πάσχα)

Πολλά παιχνίδια πασχαλινά και ζωγραφιές σας περιμένουν αυτή την εβδομάδα, μικροί μου μαθητές. Ας αρχίσουμε…

1. Παιχνίδι μνήμης με κάρτες πασχαλινές
  2. Πασχαλινό παζλ 12 κομματιών
  3. Πασχαλινό παζλ 9 κομματιών
  4. Πασχαλινό παζλ 12 κομματιών

Τα παιδιά της Β΄ τάξης μπορούν να συμπληρώσουν την αλφαβητούλα του Πάσχα, για να θυμηθούμε λίγο την πληκτρολόγηση. Γράφουμε την λεξούλα στη δεύτερη στήλη του πίνακα με τη βοήθεια της εικόνας δεξιά, αποθηκεύουμε το αρχείο μας (με τη βοήθεια ενός μεγάλου) και το στέλνουμε στο e-mail μου!

Πατήστε ΕΔΩ για να θυμηθείτε το πληκτρολόγιο και ΕΔΩ για να κατεβάσετε και να συμπληρώσετε την ΑΛΦΑΒΗΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ!

Αναμένω να δω τις υπέροχες δημιουργίες σας, σαν αποθηκευμένο αρχείο ή σαν φωτογραφία στο e-mail μου!

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΥΤΕΡΗ

Αυτήν την εβδομάδα θα ήθελα μικροί μου μαθητές να ασχοληθείτε με ένα μικρό σκιουράκι, τον Φουντούλη. Ζητήστε βοήθεια από έναν μεγάλο ώστε να μπείτε στον παρακάτω σύνδεσμο, αν δεν μπορείτε μόνοι σας:

Πατήστε επάνω στο δέντρο που λέει Α΄ ή Β΄ δημοτικού ανάλογα με την τάξη σας.  Είμαι σίγουρη ότι ο Φουντούλης και οι περιπέτειές του θα σας ενθουσιάσουν !

ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΩΤΗ

Χρησιμοποιώντας το αγαπημένο σας TuxPaint (κατεβάστε το από εδώ, επιλέξτε γλώσσα ελληνικά και συμπεριλάβετε και τις σφραγίδες στο κατέβασμα για να έχει πιο πολύ ενδιαφέρον!), προσπαθήστε να ζωγραφίσετε το «Μένουμε σπίτι». Βάλτε φαντασία, δικά σας χρώματα και μηνύματα. Περιμένω, αν μπορείτε και έχετε τη δυνατότητα με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου, τα έργα σας στο e-mail μου για να τα αναρτήσουμε όπως πάντα στο site μας. Απλή φωτογραφία οθόνης (snapshot) και αποστολή στο e-mail μου!

Εφαρμογή των ΤΠΕ στο δημοτικό σχολείο » Tux paint.